Znaczący wzrost i nikły handel akcjami

Robert Kurowski
opublikowano: 29-04-2008, 00:00

Rynek akcji na GPW powoli odrabia straty z ostatnich dwóch tygodni. Niestety, krótszy tydzień może skutkować brakiem jasnych wskazań co do rzeczywistej tendencji. Przemawiają za tym niskie poniedziałkowe obroty.

Podobnie jak w poprzednich dniach, silnym indeksem był WIG20. Znacząco wzrósł także sWIG80 (+1,48 proc.), co jest kolejną, oprócz szumu medialnego, oznaką rosnącego zainteresowania akcjami średnich spółek.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniały się firmy, które opublikowały dobre wyniki I kw. Wyróżnił się Budimex, który oprócz zysku (wobec straty rok wcześniej), zapowiedział progresję w kolejnych kwartałach. Z podobnego powodu drożały akcje Wilbo. Drugą sesję z rzędu mocno rósł Kernel. W tym przypadku doszło do przełamania trendu spadkowego.

We wtorek poznamy rezultaty TP. Jeśli będą odbiegać od prognoz, mogą wpłynąć na zachowanie WIG20. Napływające wyniki spółek oraz decyzja Rady Polityki Pieniężnej w środę oprócz danych makro z zagranicy (m.in. z rynku pracy, PKB w USA, posiedzenie Fed) mogą być impulsami, które w co najmniej krótkim terminie wniosą trochę ożywienia na krajowym rynku akcji.

WIG20 w poniedziałek koło południa osiągnął maksimum na poziomie 2941,99 (+1,55 proc.). Oznaczało to, że pokonana została ważna, krótkoterminowa bariera przy 2900 pkt. Niestety, podobnie jak w piątek, wzrost ponad ten poziom był chwilowy i w kolejnych godzinach indeks systematycznie się osuwał (to m.in. wynik spadku ceny PGNiG o 0,93 proc.).

Na zamknięciu WIG20 podźwignął się w okolice dziennego maksimum, co oznacza solidny, bo 1,43-procentowy wzrost (2938,65 pkt). Niestety, wydźwięk sesji jest raczej neutralny, ponieważ obroty wyniosły zaledwie 930 mln zł. Z tego blisko jedna trzecia przypadła na dwie firmy: PKO i TP. To sugeruje, że także kolejne dwa dni notowań mogą być bardzo nudne.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu