Znaczący wzrost i ukraińskie plany

Marcin Gesing
opublikowano: 13-10-2004, 00:00

Jeden z głównych graczy na rynku ceramiki sanitarnej wstrzymuje inwestycję w łódzkiej strefie i rusza z budową fabryki na Ukrainie.

Sanitec Koło, producent ceramiki sanitarnej oraz mebli i akcesoriów łazienkowych, zapewnia, że ten rok może zaliczyć do udanych. Marek Kukuryka, prezes firmy, nie kryje zadowolenia z wyników.

— Cały rok zamkniemy dwucyfrowym wzrostem wartości sprzedaży — mówi Marek Kukuryka.

Jest dobrze

Nie chce jednak ujawniać żadnych liczb. Nie wiadomo też, jak dynamika sprzedaży przełoży się na wyniki. Prezes wyjaśnia, że skomplikowane powiązania kapitałowe i operacyjne Sanitecu Koło z resztą fińskiego koncernu uniemożliwiają podanie syntetycznych danych spółki w Polsce. Twierdzi jedynie, że środkowa Europa jest obecnie najatrakcyjniejszym regionem dla grupy.

W pierwszej połowie roku przychody firmy wzrosły w tej części Europy o 19,4 proc., podczas gdy w północnej i wschodniej oraz w krajach Beneluksu oscylowały wokół 5 proc. Przychody całej grupy Sanitec po II kw. 2004 r. wyniosły 482,8 mln EUR. Sanitec Koło — spółka, która odpowiada za rynki: Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii — generuje około 8 proc. obrotów całej grupy.

W zawieszeniu

Mimo korzystnych prognoz rozwoju branży nie zanosi się na uruchomienie, kosztem 150 mln zł, przez Sanitec Koło planowanej od 2002 r. fabryki, która miała powstać w Łódzkiej SSE.

— Projekt zawsze może zostać zrealizowany. Na razie jednak uruchamiamy produkcję na Ukrainie — mówi Marek Kukuryka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Znaczący wzrost i ukraińskie plany