Znaczenie tej formy zatrudnienia rośnie

Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan
opublikowano: 18-04-2008, 00:00

Oferta, jaką proponują agencje pracy tymczasowej, daje przedsiębiorcom możliwość elastycznego dostosowania poziomu zatrudnienia do ich rzeczywistych potrzeb. Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest świetnym rozwiązaniem dla tych firm, które mają okresowo większe zapotrzebowanie na ręce i głowy do pracy. Dzięki temu nie wchodzą w stałe zobowiązania z zatrudnionymi.

Praca tymczasowa to także duża szansa dla pracowników, a zwłaszcza dla tych osób, które słabiej radzą sobie na rynku pracy, a więc niewykształconych, starszych czy z terenów wiejskich. Taki rodzaj zatrudnienia ułatwia też czasową aktywność zawodową matek na urlopach wychowawczych. Wpływa również na zmniejszenie szarej strefy na rynku pracy. Praca czasowa staje się także wyborem pracownika. Dzięki niej pracuje w określonym wymiarze godzin dla określonych pracodawców.

W Europie Zachodniej agencje pracy tymczasowej zajmują się obsadzaniem nie tylko stanowisk robotniczych czy pomocniczych w biurach, ale także „wypożyczają” firmom wysokiej klasy specjalistów, np. informatyków czy finansistów. Myślę, że takie rozwiązania będą coraz częstsze również na naszym rynku pracy.

Jacek Męcina

ekspert PKPP Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu