Znaczne osłabienie polskiej waluty

TMS
opublikowano: 14-12-2007, 16:55

Ostatnia sesja tygodnia okazała się przełomowa na  rynku walutowym. Wybicie z konsolidacji w jakiej kurs EUR/USD przebywał od  początku miesiąca spowodowało dynamiczny ruch spadkowy. Umocnienie amerykańskiej waluty spowodowane jest publikacją ostatnich danych makroekonomicznych.

Po znacznie wyższych od prognoz wczorajszych odczytach inflacji PPI oraz sprzedaży detalicznej dzisiaj doszła jeszcze wysoka inflacja CPI. Jej odczyt na poziomie 4,3% r/r jest powyżej oczekiwań rynku, które zakładały wzrost jedynie do 4,1%.

Za spadkami przemawia także analiza techniczna. Widoczna na wykresie w skali dziennej formacja głowy z ramionami może po dzisiejszym przebiciu linii szyi (1,4520) doprowadzić do spadku nawet w okolice 1,4150.

W zatrzymaniu spadków nie pomogła nawet opublikowana ze strefy euro inflacja HICP,  która również okazała się być wyższa od oczekiwań.

Znaczny spadek kursu EUR/USD do poziomu 1,4470 przełożył się także na rynek krajowy. Dynamiczne osłabienie polskiej waluty jest dość zaskakujące szczególnie wobec wczorajszych informacji o wysokiej inflacji CPI, która jest kolejnym argumentem za podwyżką stóp procentowych w Polsce. Jednakże duże uzależnienie krajowej waluty od atmosfery na rynku zagranicznym powoduje, że inwestorzy nie zwracają uwagi na sytuację w Polskiej gospodarce. Jeśli spadek kursu EUR/USD będzie kontynuowany w poniedziałek to aprecjacji złotego nie wspomogą nawet możliwe wyższe od prognoz dane o dynamice płac.

Duże spadki także na warszawskiej giełdzie sugerują, że atmosfera wokół inwestycji na "emerging markets" znacznie się pogorszyła.

Marcin Ciechoński
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane