Znaki towarowe: czy prawo ochronne obejmuje tytuł filmu

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 03-01-2022, 12:22

Tytuł filmu może korzystać z ochrony wynikającej z prawa autorskiego wyłącznie wtedy, gdy będzie spełniał kryteria umożliwiające zakwalifikowanie go jako utworu. Musi stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnych charakterze.

Krzysztof Czyżewski, adwokat, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka

Katarzyna Jedynak-Gierada, aplikant rzecznikowski, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka

Biorąc pod uwagę, że tytuły filmów są krótkie i korzystają z potocznych wyrazów, osiągnięcie powyższego zazwyczaj jest niemożliwe.

Jednocześnie tytuł filmu może zostać zarejestrowany jako znak towarowy i uzyskać prawo ochronne na terytorium i dla towarów lub usług wskazanych w zgłoszeniu. Jest to coraz chętniej wykorzystywany sposób do uzyskiwania jeszcze większych zysków. Jako przykład polskich filmów i seriali, można wymienić takie utwory audiowizualne jak „Planeta Singli” (R.286236), czy „Ucho prezesa” (R.320419). Jako zagraniczne tytuły filmów chronione w wielu krajach kilkudziesięcioma znakami towarowymi wskazać można „Star wars” oraz serię o agencie 007. Należy pamiętać, że w przypadku objęcia prawem ochronnym tytułu kolejnej części filmu konieczne będzie dokonanie nowego zgłoszenia. Prawo ochronne nie obejmuje bowiem różnych wersji znaku towarowego.

Do uzyskania przez tytuł prawa ochronnego niezbędne jest, aby mógł być on przedstawiony w rejestrze znaków towarowych i by nie powodował ryzyka konfuzji. Opisowość i brak zdolności odróżniającej nie będzie przeszkodą, jeśli rozpoczęto dystrybucję filmu i cieszy się on popularnością, a tym samym oznaczenie zgłoszone do rejestracji uzyskało wtórną zdolność odróżniającą. Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo prawa ochronnego na znak towarowy najpewniej nie uzyska tytuł filmu, który może zostać uznany za sprzeczny z dobrymi obyczajami. Tak było w sprawie dotyczącej filmu „Fuck ju Göhte”. Postępowanie zakończyło się przed Sądem Unii Europejskiej, który uznał, że sformułowanie z tytułu jest wulgarne, a zatem zachodzi bezwzględna przeszkoda rejestracji.

Prawo ochronne na znak towarowy obejmuje towary i usługi wskazane w zgłoszeniu. Nie powinno ono jednak uwzględniać identycznych lub podobnych towarów i usług innego podmiotu działającego na tożsamym terytorium i rynku. W przeciwnym razie zgłaszający naraża się na złożenie wobec jego zgłoszenia sprzeciwu i poniesienie dodatkowych kosztów związanych z procesem. W przypadku sporządzania wykazu towarów i usług znaku towarowego będącego jednocześnie tytułem filmu w celu czerpania komercyjnego zysku znaczące będą klasy towarowe Klasyfikacji Nicejskiej. To w nich wskazane są towary, które będą mogły być opatrywane znakiem i oferowane entuzjastom filmów. Dla przykładu, jeśli znak towarowy zostanie zarejestrowany w klasie 16 Klasyfikacji Nicejskiej dla kalendarzy, uprawniony będzie miał wyłączność do oznaczania znakiem tychże kalendarzy (w tym udzielania licencji) i czerpania z tego korzyści oraz możliwość wychodzenia z roszczeniami wobec działalności konkurentów szkodzących działalności związanej z filmem.

Aby rozpocząć czerpanie dodatkowych korzyści z tytułu filmu jako znaku towarowego, konieczne jest „jedynie” przygotowanie i złożenie wraz z opłatami we właściwym urzędzie prawidłowego zgłoszenia, uwzgledniającego terytoria oraz odpowiednią listę towarów i usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane