Znaleziono dwa ponad 100-karatowe diamenty

opublikowano: 08-01-2018, 13:19

Brytyjski koncern Gem Diamonds odkrył dwa ogromne diamenty, każdy o wielkości ponad 100 karatów, w swojej kopalni w Lesotho w południowej Afryce, donosi Bloomberg.

117- i 110-karatowe diamenty koloru D typu IIa zostały znalezione w kopalni Letseng. Diamenty typu IIa nie zawierają w ogóle, lub bardzo małe ilości atomów azotu i są najdroższymi kamieniami.

Diament
Zobacz więcej

Diament fot. wikipedia

Informacja o znalezisku pozytywnie wpłynęła na wycenę akcji Gem Diamonds na londyńskiej giełdzie, które w poniedziałek drożały o ponad 8,2 proc. 

To dobry początek roku dla Gem po odkryciu w zeszłym roku co najmniej siedmiu kamieni o wadze ponad 100 karatów i pięciu w roku 2016. W 2015 r. firma znalazła kilkanaście diamentów większych niż 100 karatów.

Ostatnie znaleziska nie mają jednak porównania z największymi odkryciami jakie miały miejsce w kopalni Letseng, znanej z jakości i wielkości swoich drogocennych kamieni. W 2015 r. koncern Gem sprzedał kamień o wadze 357-karatów za 19,3 mln USA. Przed ponad 12-ma laty górnicy znaleźli prawdziwy skarb, diament o wadze 603-karatów nazwany „Obietnicą Lesotho”.

Dobre wieści na początku roku ma też dla swoich udziałowców firma Lucapa Diamond. Pozyskała bowiem 103-karatowe i 83-karatowe diamenty w ramach prowadzonego biznesu w Angoli. Największym odkrytym do tej pory przez firmę diamentem był 404-karatowy kamień, który sprzedano za 16 mln USD w 2016 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu