Znamy już przyszłe inwestycje drogowe na Podkarpaciu

PAP, DI
opublikowano: 30-11-2016, 14:56

Wojewoda zatwierdziła listę inwestycji drogowych (priorytet: 5) W przyszłym roku Podkarpacie wyda w ramach rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” prawie 63 mln zł. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zatwierdziła już ostateczną listę rankingową wniosków.

Na liście znajdują się 93 inwestycje, z tego 64 to projekty gminne, a pozostałych 29 powiatowych.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek, inwestycje drogowe, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu, muszą być zrealizowane w 2017 r.

W ramach programu gmina, w tym miasto na prawach powiatu, mogła złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie, natomiast powiat ziemski - nie więcej niż dwa. Samorządy mogły starać się o dotację do 50-proc. kosztów inwestycji drogowych planowanych na 2017 r., ale nie więcej niż 3 mln zł. W ramach programu mogą być wykonywane inwestycje, takie jak: budowa, przebudowa, remont drogi powiatowej lub gminnej.

W tej edycji programu Podkarpacie ma do rozdysponowania prawie 63 mln zł. Połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na inwestycje gminne, połowa na drogi powiatowe.

Rzeczniczka wyjaśniła, że ostateczna lista rankingowa, która została wysłana do ministra infrastruktury i budownictwa zawiera wszystkie zadania, które uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną.

„Po zatwierdzeniu listy przez ministra, wojewoda stworzy listę wniosków do dofinansowania w ramach przyznanej regionowi dotacji – prawie 63 mln zł. Dlatego z ostatecznej listy rankingowej, na której są 93 zadania, do realizacji nie wejdą wszystkie inwestycje, tylko te, które +mieszczą się+ w kwocie dotacji. Pozostałe inwestycję będą miały możliwość otrzymania dofinansowania, jeżeli powstaną oszczędności po przetargach” - podkreśliła rzeczniczka wojewody.

Wśród inwestycji gminnych na liście są m.in. przebudowa drogi Zalesie-Stare Sioło w gminie Oleszyce oraz remont drogi Hyżne-Brzezówka-Borek Stary w gminie Hyżne. Natomiast wśród inwestycji powiatowych są m.in. przebudowa drogi Szczutków- Wielkie Oczy - granica państwa w powiecie lubaczowskim coraz rozbudowa ulicy Jana Pawła II w Rzeszowie.

Na Podkarpacie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” w dwóch ostatnich latach funkcjonowania tego programu trafi ponad 69 mln zł w każdym roku. W skali kraju budżet programu w latach 2016-2019 ma wynieść 4 mld zł.

W latach 2009-2015 w regionie przebudowano i wyremontowano ponad 1,1 tys. km dróg lokalnych. Podkarpackie samorządy na realizację zadań otrzymały z budżetu państwa dofinansowanie w wysokości ponad 320 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Znamy już przyszłe inwestycje drogowe na Podkarpaciu