Znane polskie marki w tarapatach

Anna Truszkowska, Katarzyna Sadowska
02-02-2009, 06:46

Krośnieńskie Huty Szkła poprosiły o układ w  upadłości. To sprawa, która będzie budzić spore emocje wśród akcjonariuszy.

Producent szkła ugiął się pod ciężarem opcji. Wniosek jest już w sądzie. Czy ktoś o nim wcześniej wiedział?

Piątkowy wieczór był koszmarem dla akcjonariuszy kilku giełdowych spółek, które zdecydowały się ujawnić złe wiadomości po zakończeniu sesji.  Swarzędz podał program walnego, który przewiduje głosowanie nad likwidacją spółki, natomiast już po godzinie 22 Krośnieńskie Huty Szkła ogłosiły, że wystąpią o układ w upadłości. Te dwie znane polskie marki są pionierami rynku kapitałowego. Znajdowały się w grupie pięciu pierwszych spółek, które wkroczyły na parkiet w 1991 r. Dzisiaj są w tarapatach.

Krosnu zaszkodziły opcje walutowe. Firma odnotowała ujemną wycenę z kontraktów terminowych, która na koniec 2008 r. wyniosła minus 37,83 mln zł.

— Kontrakty zostały zawarte jako zabezpieczenie prognozowanych przepływów walutowych netto w 2009 r. i zostaną rozliczone w tym roku — tłumaczy Jacek Sołtys, prezes  Krosna.

Jego zdaniem, za stan niewypłacalności odpowiadają "nadzwyczajne okoliczności" spowodowane gwałtownym i nieprzewidywalnym wzrostem kursu  euro. W efekcie umowy opcji walutowych, które w założeniu miały zabezpieczać przed ryzykiem zmian kursu złotego, faktycznie naraziły spółkę na straty.

— Zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku, ale mamy duży portfel zamówień. Chcemy rozmawiać z wierzycielami przy otwartych drzwiach — deklaruje prezes Sołtys.

W piątek przedstawiciele Krosna spotkali się z bankami m.in.  BPH, Bankiem Handlowym,  Millennium, Fortis Bankiem,  PKO BP oraz  Pekao SA oraz dostawcami mediów.

Banki są gotowe do rozmów i jest już ustalony harmonogram spotkań.

Więcej o spółkach, które "poległy" na opcjach czytaj w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Truszkowska, Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Znane polskie marki w tarapatach