Znani i nieznani z Hutchersonem

Robert Buczek
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Wibrafonista Robert „Bobby” Hutcherson złoty rozdział w historii jazzu zapisał już w latach 60., niemniej do dziś należy do grona znakomitych improwizatorów w świecie. Nie jest jedynie „legendą” i „ikoną” jazzu, ale także twórcą, który wciąż zadziwia sceniczną formą.

Hutcherson urodził się w 1941 r. w Los Angeles. W wieku 20 lat przyjechał do Nowego Jorku, gdzie grał w zespołach wielu znakomitych jazzmanów młodego pokolenia, takich jak Herbie Hancock, Andrew Hill, Tony Williams. Zaczynał od jazzu w stylu hard bop, ale jego wyobraźnia harmoniczna, bogactwo znakomitych brzmień, jakie potrafił wydobywać z wibrafonu i perfekcyjne poczucie rytmu zwróciły uwagę muzyków tworzących sam szpic jazzowej awangardy. Jednym z tych jazzowych nowatorów był Eric Dolphy, który zaprosił Hutchersona do nagrania jednej z wybitniejszych płyt jazzowych w historii — „Out To Lunch”. Genialny album stał się dla Hutchersona przepustką do świata wielkiej muzyki, także tej firmowanej własnym nazwiskiem, i do wieloletniej współpracy z Blue Note, wytwórni wpływowej w świecie jazzu.

Muzyka Hutchersona, zróżnicowana stylistycznie, pełna wyrafinowanych improwizacji, pulsujących rytmów i mieniąca się feeriami brzmień do dziś pozostaje świeża i aktualna — zarówno, gdy artysta gra własne kompozycje, jak i gdy sięga do skarbnicy nieśmiertelnych standardów jazzu.

San Francisco Jazz Collective 2006 Bobby’ego Hutchersona zagra 4 kwietnia w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Początek godz. 19.00. Liderowi towarzyszyć będzie dwóch gigantów jazzu reprezentujących młodsze pokolenie muzyków: saksofonista Joshua Redman i trębacz Nicholas Payton oraz kilku mniej znanych jazzmanów: Miguel Zenon — saksofon altowy, Andre Hayward — puzon, Renee Rosnes — fortepian, Matt Penman — kontrabas, Eric Harland — perkusja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu