Znany menedżer finansowy i krytyk Kremla zatrzymany w Hiszpanii

opublikowano: 30-05-2018, 11:07
aktualizacja: 30-05-2018, 11:11

Bill Browder, urodzony w USA brytyjski zarządzający funduszu i znany krytyk władz Rosji poinformował, że został aresztowany na jej wniosek w Hiszpanii. Miejscowa policja jednak temu zaprzecza.

Browder robił interesy w Rosji od lat 90. XX wieku i naraził się miejscowej elicie władzy. Ostatecznie został uznany za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i dostał zakaz wjazdu do Rosji w 2005 roku. W 2013 roku osądzono go zaocznie za unikanie płacenia podatków. Reprezentujący w Rosji Browdera prawnik Siergiej Magnitski został 16 listopada 2009 roku skatowany na śmierć w więzieniu. Po tym wydarzeniu Browder zaczął aktywnie wspierać wysiłki USA i innych państw zachodnich w celu ukarania członków rosyjskiej elity władzy za odnoszenie korzyści z działań naruszających prawa człowieka. Kreml nie pozostał obojętny. Po czterech nieudanych próbach Browdera umieszczono jesienią ubiegłego roku na liście osób poszukiwanych przez Interpol. W środę poinformował on na Twitterze, że został zatrzymany przez hiszpańską policję w Madrycie.

Zobacz więcej

youtube.com

Jak poinformował PAP, Hiszpańska policja zaprzecza jednak, że Browder został aresztowany. Wskazuje, że rosyjski nakaz wygasł. Na Twitterze Browdera wcześniej zamieszczono zdjęcie nakazu aresztowania, z którego wynikało, że finansiście zarzuca się domniemany współudział w oszustwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, mowscowtimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu