Zniknie 500 gmin i 70 powiatów

MAREK WÓJCIK
opublikowano: 23-05-2012, 00:00

Przeczytane

Choćby nie wiem jak zaklinać rzeczywistość, to przed demograficznym kataklizmem w Polsce nie uciekniemy. (…) Będzie nas mniej i mądrość zarządzających polegać będzie na uwzględnieniu tego faktu (…). Po co np. budować kolejną szkołę lub szpital, skoro za 20 lat będziemy mieli problem z efektywnym wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury. Można się oczywiście upierać, ale wówczas traci się podwójnie. Bo będziemy wydawać niepotrzebnie pieniądze na utrzymanie niewykorzystywanej racjonalnie infrastruktury, tym samym pozbawiać się także możliwości podejmowania nowych wyzwań rozwojowych.

Spotykając się z samorządowcami, odnoszę wrażenie, że nie do końca doceniają wagę problemu. Może dlatego, że uważają, iż problem ich nie dotyczy. Niestety, tak się jednak nie stanie. Kto nie wierzy w prognozy, niech sięgnie do faktów z ostatnich 10 lat. Co roku w gminach ubywało blisko 0,5 proc. mieszkańców. Według prognoz GUS, do 2035 liczba mieszkańców Polski spadnie o 2,2 mln (to prognoza według demografów bardzo optymistyczna!). (…) W uproszczeniu — w okresie jednego pokolenia ubędzie nam blisko 500 gmin i 70 powiatów!

MAREK WÓJCIK, DYREKTOR ZWIĄZKU POWIATÓW POLSKICH

ŹRÓDŁO: WARTOWIEDZIEC.ORG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK WÓJCIK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zniknie 500 gmin i 70 powiatów