Żniwa od lata

ZK
opublikowano: 29-06-2006, 00:00

Coraz szybciej rośnie sprzedaż. Ale koszty inwestycji podkopią wynik drugiego kwartału.

O 20 proc., a może więcej, zwiększą się w drugim kwartale przychody grupy Forte ze sprzedaży w porównaniu z takim samym okresem 2005 r. Obroty liczone w euro skoczyły o 13 proc. W złotych wyniosły 107 mln. Dynamika wyraźnie więc przyspiesza.

— W kolejnych kwartałach także będzie rosła — zapowiada Andrzej Korzeb, wiceprezes Forte odpowiedzialny za finanse.

Rosnąca sprzedaż to efekt wielu inwestycji: uruchomienia fabryki w Rosji i nowej hali produkcyjnej w Furnelu oraz wejścia na nowe rynki w Europie Zachodniej. Niestety, większość tych przedsięwzięć jest nowa i nadal generuje koszty, pozostając poniżej progu rentowności.

— W przypadku naszej starej działalności zysk operacyjny na pewno byłby w drugim kwartale wyższy niż przed rokiem, ale koszty inwestycji zniekształcają łączny wynik — tłumaczy Andrzej Korzeb.

Dlatego zysk netto może być niższy od 2,3 mln zł wykazanych rok wcześniej.

Wiceprezes zapewnia jednak, że to tylko chwilowe perturbacje. Jesień będzie, tradycyjnie, szczytem sezonu w branży i wtedy wszystko powinno wrócić do normy. Fabryka w Rosji ma przynosić zyski od sierpnia, podobnie jak brytyjskie ramię handlowe grupy. Niedługo potem próg rentowności powinny przekroczyć oddziały we Francji i Hiszpanii. Wtedy — jak zapewnia spółka — rosnąca sprzedaż, wsparta przez program oszczędnościowy, przełoży się na spore zyski.

— To będzie okres zbierania profitów z naszej strategii — mówi Andrzej Korzeb.

Twierdzi, że w całym 2006 r. Forte przyniesie wyższy zysk niż w 2005. A wtedy grupa zarobiła na czysto 16,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane