Zniżka eurodolara po publikacji ISM dla usług

Joanna Pluta, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 04-08-2010, 16:55

Notowania EUR/USD praktycznie przez cały dzień poruszały się wokół poziomu 1,3200, nie wykazując większej reakcji na  pierwsze w tym tygodniu dane z amerykańskiego rynku pracy. Wzrost zmienności mogliśmy obserwować dopiero po południu, po tym jak na rynek napłynęły lepsze od  oczekiwań dane z sektora usług USA.

Brak silniejszej reakcji inwestorów na publikacje z rynku pracy wynikał najprawdopodobniej z faktu, iż wypadły one dość niejednoznacznie. Odczyt raportu ADP o zatrudnieniu w prywatnym sektorze pozarolniczym był lepszy od prognoz. Według Agencji ADP zatrudnienie w tym sektorze w lipcu wyniosło 42 tys., oczekiwano natomiast wyniku na poziomie 40 tys. Raport Challengera natomiast wskazał na wzrost planowanych zwolnień w lipcu w porównaniu z miesiącem poprzednim. Wyniosły one niecałe 41,7 tys. w porównaniu z 39,4 tys. miesiąc wcześniej. Jeszcze przed południem miała miejsce publikacja czerwcowych danych o sprzedaży detalicznej z Eurolandu. Sprzedaż w ujęciu rocznym wzrosła o 0,4% i wypadła lepiej od prognoz na poziomie 0,1% r/r; w górę skorygowano również odczyt z poprzedniego miesiąca. Po południu natomiast, o godz. 16.00 poznaliśmy jeszcze inną istotną publikację z USA – odczyt indeksu ISM dla usług. Indeks zanotował w lipcu niewielką zwyżkę do poziomu 54,3 pkt z 53,8 pkt, oczekiwano natomiast wyniku 53,0 pkt. Lepszy od oczekiwań odczyt przełożył się na zdecydowane umocnienie dolara względem euro i spadek notowań EUR/USD zdecydowanie pod poziom 1,3200, w okolice wartości 1,3150.

Notowania EUR/PLN po porannej zwyżce w okolice poziomu 4,0200, do końca dnia zdołały odbić z powrotem pod wartość 4,0000. Sukcesem zakończyła się dzisiejsza aukcja polskiego długu, co stanowiło spore wsparcie dla krajowej waluty. Ministerstwo Finansów zaoferowało 2- i 5-letnie obligacje o łącznej wartości 6 mld zł. Skumulowany popyt przekroczył natomiast 12 mld zł.

Sporządziła: Joanna Pluta, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane