Znów będą unijne pieniądze na nowe firmy na Podlasiu

Po roku przerwy w regionie znów będą dostępne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W ubiegłym roku na Podlasiu nie odbył się żaden konkurs wniosków o dofinansowanie na własny biznes. Powód? Wyczerpały się pieniądze na ten cel. Ale w tym roku nabory o bezzwrotne dotacje znów wróciły do regionalnego kalendarza Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Podobnie jak poprzednio, dofinansowanie dla jednej osoby wyniesie 40 tys. zł. Konkurs wniosków zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale 2013 r. Do wzięcia jest łącznie 14 mln zł. W naborze preferowane będą osoby młode, poniżej trzydziestego roku życia — zgodnie z założeniami mają one stanowić połowę beneficjentów, którzy dostaną dotacje. Mimo że nie było dotacji na nowe firmy, rok 2012 należał na Podlasiu do najbardziej aktywnych, jeśli chodzi o kontraktowanie projektów z unijnymi pieniędzmi z Kapitału Ludzkiego.

Łącznie dofinansowano 410 projektów kwotą 207 mln zł. Niektóre konkursy są jeszcze w trakcie rozstrzygania,a po ich zakończeniu kwota dotacji wzrośnie do 240 mln zł. Dofinansowanie dostały m.in. szkoły zawodowe — na tworzenie specjalistycznych pracowni i laboratoriów i na staże dla uczniów u przedsiębiorców. W tym roku Podlasie chce zdobyć z centralnego budżetu Kapitału Ludzkiego dodatkowe 120 mln zł.

Obecnie trwają ministerialne rozmowy na ten temat. Do tej pory w ramach POKL w regionie podpisano blisko 1,6 tys. umów na łączną kwotę 949,2 mln zł. Dzięki dotychczas dostępnym dotacjom na Podlasiu powstało 811 nowych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Znów będą unijne pieniądze na nowe firmy na Podlasiu