Znów będzie nerwowo

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Powrót koalicji PiS-Samoobrona-LPR nie zdziwi inwestorów, ekonomistów ani przedsiębiorców. Negatywnie zaskoczyć mogą efekty jej pracy.

Zespoły robocze PiS, Samoobrony i LPR kontynuowały wczoraj rozmowy związane z tworzeniem koalicji. Jeszcze niedawno lider Samoobrony szanse jej powstania oceniał na 50 proc. Wczoraj przed południem jego zastępca Janusz Maksymiuk, uznał, iż prawdopodobieństwo powrotu do koalicji równe jest 80 proc. Do momentu zamknięcia tego wydania „PB” losy koalicji nie były przesądzone. Działacze Samoobrony zapowiedzieli, że w przypadku fiaska rozmów do dziś, do godziny 11.00 (czyli momentu wznowienia obrad Sejmu), poprą wniosek o samorozwiązanie izby.

Inwestorzy i ekonomiści spodziewają się, że koalicja jednak powstanie. Zdaniem Marka Nienałtowskiego, głównego analityka Secus Asset Management (SAM), reakcją na taki scenariusz byłoby umocnienie na rynku złotego i obligacji.

— Wydaje się, że w dużej części ceny już uwzględniają taki rozwój wypadków, więc poprawa nastrojów nie byłaby bardzo widoczna — uważa ekonomista SAM.

Później jednak — jak przewiduje Marek Nienałtowski — w koalicji pojawią się zgrzyty, a wśród inwestorów niepewność. Według Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, głównej ekonomistki Banku Handlowego, ryzyko związane z powrotem populistów do rządu jest przez rynki niedoszacowane.

— Wprawdzie sam powrót do rządu Andrzeja Leppera niczego dla rynków nie zmienia, jednak ewentualna rewizja budżetu, zwiększanie wydatków socjalnych czy kolejna awantura w Sejmie — np. o budżet — spowodowałyby wzrost nerwowości inwestorów. Realizacja postulatów Samoobrony byłaby też negatywna dla gospodarki w dłuższym okresie — uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Opinie pracodawców na temat sytuacji politycznej nie są jednoznaczne. Niektórzy woleliby nowych wyborów, inni skłonni są dać szansę tworzonej właśnie koalicji. Wszyscy życzyliby sobie natomiast, by miejsce politycznych kłótni zajęła praca na rzecz lepszego prawa, które ułatwiałoby życie przedsiębiorcom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy