Znów fuzje i przejęcia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-12-2006, 00:00

Początek tygodnia na europejskich giełdach był dość dobry. Po piątkowym wzroście w USA, który napędziły dane makro, i porannej zwyżce w Azji, gdzie do zakupów akcji zachęciło wzmocnienie dolara, wzrosty indeksów wsparły spekulacje o kolejnych fuzjach i przejęciach. Po południu indeksy jednak zaczęły trwonić dorobek.

Seria przejęć i fuzji ma pomóc w podbiciu indeksów pod koniec roku, i tak już bardzo udanego. Do grudnia wartość ogłoszonych zmian konsolidacyjnych w Europie osiągnęła 1,6 bln dolarów. W poniedziałek głowy graczy rozpalała walka o przejęcie Corus Group, największego brytyjskiego producenta stali. W niedzielę o podwyższeniu oferty poinformował indyjski Tata Steel. Na reakcję brazylijskiego Cia. SNB nie trzeba było długo czekać. Wartość CG wzrosła już w tym roku o 80 proc., do blisko 5 mld GBP. Podobne czynniki wzmacniały wyceny papierów Prudential, brytyjskiego ubezpieczyciela, i Continentala, niemieckiego producenta opon.

Wyceny poprawiały firmy, które większość przychodów realizują w Ameryce. Odreagowanie spadków kursu dolara dało nadzieję na poprawę wyników eksporterów. W górę szły m.in. motoryzacyjnego DaimlerChryslera oraz LVMH, producenta dóbr luksusowych. Nie wszystkie spółki jednak rosły. Pod kreską toczył się handel papierami Eiffage. Belgijski miliarder Albert Frerre sprzedał swój pakiet akcji spółki. Po obniżeniu rekomendacji przez analityków UBS przeceniono też papiery AstraZeneca, wicelidera brytyjskiego rynku farmaceutycznego.

Początek handlu za oceanem nie był jednoznaczny. Lekko rosły największe spółki, traciły na wartości firmy technologiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy