Znów rosną ceny wywoławcze domów w Wlk. Brytanii

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 18-07-2022, 06:48
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii pozostaje gorący, mimo ostatnich sygnałów lekkiego pogorszenia się koniunktury. Rekordowo wysokie ceny nie ograniczają jednak apetytu sprzedających nieruchomości, którzy korzystają z ich niskich zasobów, donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

Według danych jednego z najpopularniejszych portali nieruchomości Rightmove, w czerwcu ceny wywoławcze były o 0,4 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej przyspieszając szósty miesiąc z rzędu. W maju dynamika zwyżki sięgała 0,3 proc. Średnia cena domu wzrosła obecnie do 369 968 funtów, co oznacza, że jest o 26 proc. wyższa niż w czerwcu 2019 r. jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa.

W porównaniu z czerwcem 2021 r. ceny wzrosły o 9,3 proc.

Portal podniósł swoją prognozę wzrostu cen na cały 2022 r. z 5 do 7 proc. podtrzymując swoje przekonanie, że brak nowych nieruchomości na rynku i niewystarczający zapas dotychczasowych będą podtrzymywały wzrostową tendencję, choć dostępność cenowa drastycznie spada wraz z rosnącą inflacją.

Podwyżki stóp realizowane przez Bank Anglii podniosły znacząco koszty kredytów. Kupujący, po raz pierwszy biorący kredyt hipoteczny płacą teraz średnio o 20 proc. więcej niż w styczniu.

Rightmove podkreślił, że popyt kupujących wzrósł o 26 proc. od 2019 r., podczas gdy dostępne oferty spadły o 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane