Znów wieści z Ameryki wumusiły korektę indeksów na największych giełdach Europy

WST
opublikowano: 18-01-2008, 18:12

Ostatnia sesja tygodnia na największych zachodnioeuropejskich giełdach nie przyniosła zmiany sytuacji. Gdyby nie wieści ze Stanów Zjednoczonych byłaby jednak zapewne udana.

Dopiero po otwarciu handlu na Wall Street indeksy oddały całość wcześniejszych zysków schodząc poniżej kreski. Do przeceny doprowadziło wystąpienie Georga W. Busha na temat pakietu pomocowego dla gospodarki. Wydaje się, że zaproponowane udogodnienia rzędu 145 mld USD rozczarowały inwestorów.

Ostatecznie paryski CAC40 stracił 1,25 proc., zaś DAX we Frankfurcie opadł o 1,34 proc. Najlepiej zachował się londyński FTSE, notując symboliczną stratę 0,01 proc.

Spekulacje odnośnie podwyższenia oferty przejęcia przez BHP Billiton doprowadziły do silnego wzrostu notowań akcji Rio Tinto. Mówi się o propozycji opiewającej na 3,5 akcji i 16 AUD za każdy walor Rio. W czwartek po przecenie, wartość akcji Rio na londyńskiej giełdzie wyniosła ponad 110 mld USD. Do 6 lutego ważne jest pozwolenia regulatora rynkowego na fuzję z Rio.

Jeszcze wyższą dynamiką wzrost (sięgającą nawet powyżej 9 proc.) mogły pochwalić się papiery innej spółki surowcowej, szwajcarskiego koncernu Xstrata. To zasługa doniesień, że brazylijski gigant branżowy Vale do Rio Doce może zechcieć połączyć się z Xstrata.

Pod dyktando spekulacji o przejęciach rosły notowania Astra Zeneca i Stada Arzneimittel. Według „dobrze poinformowanych” zainteresowanie fuzją z tymi firmami ma wyrażać ponoć GlaxoSmithKline, brytyjski potentat sektora farmaceutycznego.

Dzięki dobrym wynikom amerykańskiego General Electric, swoje notowania wzmocniła część europejskich spółek inżynieryjnych. Wśród nich znalazły się niemiecki Siemens i szwedzko-szwajcarski ABB.

Zadowolenie mogli być akcjonariusze Metro, największego niemieckiego detalisty. Firma zdecydowała się sprzedać 245 supermarketów marki Extra swojemu największemu rywalowi, firmie Rewe Group. Popyt na walory Metro dodatkowo wzmocniło podniesienie rekomendacji z „trzymaj” do „kupuj” przez analityków ABN Amro Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane