Znowelizowana ustawa dot. statutu uczelni niepublicznych

PAP
opublikowano: 12-02-2010, 10:22

Sejm znowelizował ustawę, zgodnie z którą związki zawodowe będą mogły wpływać na kształt statutów uczelni niepublicznych. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Za uchwaleniem nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym głosowali w piątek wszyscy obecni w sali obrad posłowie.

Za niezgodny z konstytucją Trybunał uznał 28 kwietnia 2009 r. przepis, który uniemożliwia związkom zawodowym wpływanie na kształt statutu uczelni niepublicznej. Wniosek o jego zbadanie przez Trybunał złożyła Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

Nowela znosi niekonstytucyjność tych regulacji poprzez wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym "statut uczelni niepublicznej nadaje jej założyciel albo uchwala organ kolegialny uczelni wskazany w statucie, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w uczelni". Związki zawodowe będą miały 30 dni na zaopiniowanie zmian wprowadzanych do statutu.

Ustawa wprowadza też roczny termin na przedłożenie do zatwierdzenia ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego statutów odpowiadających nowym przepisom. Dotyczy to uczelni, których statuty zostały nadane lub uchwalone bez zasięgania opinii działających w nich związków zawodowych (w uczelniach, w których nie działają organizacje związkowe nie będzie obowiązku zatwierdzania statutów).

Statut uczelni niepublicznej (w Polsce działa ponad 320 uczelni tego typu) reguluje m.in. kwestie odnoszące się do sytuacji prawnej osób zatrudnionych w szkołach wyższych, w tym przede wszystkim nauczycieli akademickich. Ponadto określa wymagania kwalifikacyjne, jakie musi spełniać kandydat na prorektora, kompetencje dziekana, tryb postępowania poprzedzającego zatrudnienie pracownika po raz pierwszy na podstawie mianowania, okresy zatrudnienia na stanowisku asystenta i adiunkta dla osób bez stopnia doktora i doktora habilitowanego, a także zasady i tryb przeprowadzania konkursu i kryteria oceny nauczycieli akademickich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane