Znowu udany finisz notowań na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 19-05-2005, 22:09

Podczas czwartkowej sesji na amerykańskich giełdach dominowały zmienne nastroje. Wall Street przez długi czas poddawała się korekcie. Z kolei rynek technologiczny podejmował skuteczne próby kontynuacji wzrostowej tendencji. Brak jednoznacznego trendu niemal do końcówki sesji był w dużej mierze efektem mieszanych danych makro.

Podczas czwartkowej sesji na amerykańskich giełdach dominowały zmienne nastroje. Wall Street przez długi czas poddawała się korekcie. Z kolei rynek technologiczny podejmował skuteczne próby kontynuacji wzrostowej tendencji. Brak jednoznacznego trendu niemal do końcówki sesji był w dużej mierze efektem mieszanych danych makro. Ostatecznie jednak – podobnie jak na kilku poprzednich sesjach – na finiszu strona popytowa uzyskała przewagę i indeks Dow Jones zyskał 0,27 proc., zaś technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 0,59 proc.

Pozytywnie zaskoczyły informacje z rynku pracy. W minionym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła o ponad 5 proc. do 321 tys. Ekonomiści oczekiwali co prawda spadku, ale jedynie do 330 tys.

Zgodny z prognozami okazał się natomiast najnowszy odczyt wskaźników wyprzedzających koniunktury. Należy jednak brać pod uwagę, że odnotowany w kwietniu spadek był już czwartym z rzędu.

Atmosferę na NYSE zepsuł koncern chemiczny DuPont, który stał się celem dochodzenia sądowego. Spółka podejrzana jest o stosowanie materiałów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Reakcja rynku na te spekulacje była natychmiastowa. Kurs papierów DuPont spadał momentami nawet o 1,5 proc.

W całkowicie przeciwnym kierunku podążały w średniej Dow Jones notowania giganta paliwowego, Exxon Mobil. W tym przypadku wycena akcji rosła nawet o 1,8 proc. Aprecjację wspomagało chwilowe odbicie cen ropy i komentarze analityków, oceniających ostatnią korektę w sektorze energetycznym jako doskonały moment do zakupienia mocno przecenionych papierów.

Jednym z bohaterów czwartkowej sesji były walory Motoroli, największego amerykańskiego producenta telefonów komórkowych. Ponad 2,5-proc. wzrost notowań to zasługa odtajnienia planu skupu własnych akcji. Rada nadzorcza zaakceptowała program buy back zakładający ściągnięcie z rynku w ciągu trzech lat około 10 proc. akcji. Firma zamierza przeznaczyć na ten cel co najmniej 4 mld USD.

Sporym wzięciem na rynku technologicznym cieszyły się też akcje internetowej wypożyczalni płyt DVD Netflix. Będzie ona świadczyła usługi klientom Wal-Mart, który zrezygnował z prowadzenia własnej wypożyczalni.

Coraz bliższa fuzja America West Airlines ze zbankrutowanymi liniami US Airways podbiła znacząco wycenę papierów pierwszej ze spółek.

O ponad 3 proc. wzmocniła się wycena akcji detalisty odzieżowego Deb Shop. Firma wypracowała w pierwszym kwartale zysk netto trzykrotnie wyższy niż rok wcześniej, co zaowocowało podniesieniem prognozy na bieżący rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane