Zobowiązanie do zmiany praktyki

MAŁGORZATA KRASNODĘBSKA-TOMKIEL
opublikowano: 28-03-2012, 00:00

KOMENTARZ

MAŁGORZATA KRASNODĘBSKA-TOMKIEL

prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Mimo że polskie prawo antymonopolowe ma już ponad 21-letnią historię, nadal zdarzają się liczne naruszenia jego przepisów. Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję lub naruszających zbiorowe interesy konsumentów przedsiębiorcom grożą dotkliwe sankcje finansowe, sięgające 10 proc. przychodu. Jednak ustawodawca przewidział rozwiązania, dzięki którym mogą oni uniknąć kar. Jednym z nich jest tzw. decyzja zobowiązująca. Jej wydanie uzależnione jest przede wszystkim od wyjścia z taką inicjatywą przez samego przedsiębiorcę i zaproponowania konkretnych rozwiązań, które położą kres naruszeniom.

Zobowiązanie powinno być złożone przez stronę, której zarzucane jest naruszenie prawa, najlepiej niezwłocznie po otrzymaniu postanowienia o wszczęciu postępowania. Działania, jakie planuje podjąć przedsiębiorca, powinny prowadzić do zaniechania kwestionowanej praktyki lub usunięcia skutków naruszenia.

Zakończenie postępowania w trybie decyzji zobowiązującej jest korzystne zarówno dla przedsiębiorcy, jak i całego rynku — pozwala na szybką zmianę niezgodnej z prawem praktyki i wyeliminowanie jej skutków, bez konieczności nakładania kary finansowej. Podstawowy cel interwencji UOKiK zostaje zatem osiągnięty — podmioty zobowiązują się do podjęcia lub zaprzestania określonych działań. Mając jednak na uwadze powyższe, a także aby ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z tych rozwiązań, w UOKiK trwają obecnie prace nad wyjaśnieniami dotyczącymi wydawania decyzji zobowiązujących. Wierzę, że ułatwią one zrozumienie przepisów prawa i sposobu procedowania UOKiK oraz przyczynią się do popularyzacji tego narzędzia wszędzie tam, gdzie spełnione będą przesłanki do jego zastosowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAŁGORZATA KRASNODĘBSKA-TOMKIEL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu