Czytasz dzięki

"Żółte kamizelki" demonstrowały po raz 24

PAP, DI
opublikowano: 27-04-2019, 20:49

Około 23,6 tys. osób uczestniczyło w sobotę w całej Francji w kolejnych, już 24. demonstracjach ruchu "żółtych kamizelek". W Paryżu demonstrantów było 2600 - poinformował francuski resort spraw wewnętrznych.

W zeszłym tygodniu, według MSW, demonstrantów było więcej - 27,9 tys. w całej Francji, w tym 9 tys. w stolicy.

"Żółte kamizelki" podają własne liczby, znacznie większe od tych resortu spraw wewnętrznych. Twierdzą - jak informuje AFP - że w ostatnich demonstracjach uczestniczyły w całej Francji "co najmniej 60132 osoby".

Organizowane od pięciu miesięcy w każdą sobotę uliczne protesty skierowane są przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona, której zarzuca się lekceważenie potrzeb mniej zamożnej części francuskiego społeczeństwa.

Około 2 tys. demonstrantów usiłowało w sobotę dostać się przed siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, ale drogę zablokowała im policja. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, gdy z tłumu poleciały na nich fragmenty płyt chodnikowych oraz butelki.

Nieco później demonstranci, z których część miała zasłonięte twarze, dotarli na odległość kilkudziesięciu metrów od siedziby Rady Europy, podpalając kosze na śmieci i próbując wznosić barykady. Siły bezpieczeństwa podjęły tam skuteczną interwencję.

W proteście w Strasburgu brali także udział Niemcy, co sygnalizowała powiewająca między flagami francuskimi flaga niemiecka. Z dachu furgonetki aktywista wołał w języku niemieckim: "Francja jest przykładem dla Europy. Niemcy muszą się obudzić tak jak Francja".

Zorganizowana w sobotę w dzielnicy Paryża Montparnasse wspólna demonstracja lewicowej centrali związkowej CGT i "żółtych kamizelek" miała spokojny przebieg. Uliczne protesty odnotowano także w Lyonie i Bordeaux.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane