Żory na Dzikim Zachodzie

MB
opublikowano: 08-08-2007, 00:00

Uwaga, miłośnicy whisky, bijatyk i napadów na bank. Kolejne miasteczko westernowe powstaje w Żorach na Śląsku.

Uwaga, miłośnicy whisky, bijatyk i napadów na bank. Kolejne miasteczko westernowe powstaje w Żorach na Śląsku.

Kto z nas nie pamięta filmu „Siedmiu wspaniałych” czy serialu „Jak zdobywano Dziki Zachód”, który na początku lat 90. we wtorki o 20.15 ściągał przed telewizory rzesze widzów. Dla tych wszystkich, którzy z łezką w oku wspominają elegancko ubranych, śpiewających kowbojów, przyszło pocieszenie. W Polsce szybko wyrastają miasteczka westernowe. W Karpaczu, Grudziądzu, Mrągowie, a ostatnio także w Żorach na Śląsku.

Cel jest jeden — przyciągnąć turystów. I zarobić na nich.

Urząd Miasta Żory poszukuje inwestora do współpracy przy realizacji obiektu. Miasteczko ma wyglądać dokładnie jak te podziwiane w amerykańskich westernach. Nie zabraknie zatem strzelanin, okradania banków, bijatyk.

— Poza rekreacją i wypoczynkiem można się tutaj wyspać, najeść i ogolić, pójść do lekarza, kupić napoje, w tym alkohole — mówi Krystyna Kornas z Urzędu Miasta Żory.

Miasteczko westernowe ma być w pełni samowystarczalne, z własną siecią telefoniczną, wodociągową i administracyjną. Nad porządkiem będzie czuwał szeryf. Koszt projektu to blisko 9 mln zł.

Pomysł dobry, ale rodzi się pytanie, czy Polska nie ma swoich regionalnych tradycji, które można by atrakcyjnie „opakować” i sprzedawać. Sceptycznie do budowy w Żorach odnosi się naczelny kowboj RP.

— Jeżeli ktoś chce zapłacić 5 zł za przejechanie się koniem, to jego wybór. Uważam ten pomysł za nieciekawy. Podobnych obiektów jest w Ameryce masa i okazały się niewypałem. Tak jak w Polsce Skansen Kurpiowski. Gdyby komuś udało się ściągnąć do Polski rodeo, to ja się na to piszę — mówi Wojciech Cejrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu