Został tylko miesiąc na sporządzenie e-sprawozdania

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-02-2019, 22:00

W Polsce w większości przedsiębiorstw rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

BOGDAN ZATORSKI, Business Consulting Expert w Sage

Business Consulting Expert w Sage
Zobacz więcej

BOGDAN ZATORSKI

Business Consulting Expert w Sage

Oznacza to, że dzień bilansowy tych podmiotów przypada na 31 grudnia i zgodnie z Ustawą o rachunkowości do 31 marca 2019 r. muszą sporządzić sprawozdanie finansowe ze swojej działalności za ubiegły rok. Z tym że obecnie jest to już sprawozdanie w formie elektronicznej, pliku XML. Został więc tylko miesiąc, a pytań o operacyjne szczegóły sporządzenia tego strategicznego dla biznesu dokumentu nie brakuje.

Trudno się jednak dziwić trosce o należytą staranność wypełnienia tego obowiązku prawnego. Bo jak pokazują ostatnie przypadki, za błędy czy wręcz zniekształcenia w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorcy mogą się spodziewać surowych kar.

Na co więc zwrócić uwagę przy sporządzaniu e-sprawozdań finansowych? Z analizy zapytań, jakie od grudnia 2018 r. obsługuje ogólnopolska infolinia poświęcona właśnie e-sprawozdaniom, wynika, że jednym z największych wyzwań wciąż jest podpisywanie dokumentu. Opisywaliśmy to zagadnienie szeroko na łamach tej rubryki, jednak warto wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. W tym roku 31 marca wypada w niedzielę. W związku z tym niektórzy zastanawiają się, czy termin sporządzenia sprawozdania wydłuży się do 1 kwietnia? Otóż nie, termin zapisany w ustawie nie ulega zmianie niezależnie od tego, na który z dni tygodnia przypada. Zatem bez wyjątku w jednostkach z rokiem obrotowym zgodnym z kalendarzowym do 31 marca należy nie tylko sporządzić dokument, ale powinni go podpisać wszyscy członkowie zarządu, pełniący w myśl ustawy funkcję kierownika jednostki. Następnie w ciągu maksymalnie 15 dni od zatwierdzenia należy złożyć roczne sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej wraz z załącznikami we właściwym rejestrze sądowym za pośrednictwem portalu Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli eKRS. Co do załączników przekazywanych oprucz sprawozdania finansowego, to przedsiębiorcy mogą dołączyć pliki w popularnym formacie elektronicznym, np. pdf.

Jakie pytania jeszcze spędzają sen z powiek księgowym i kierownikom? W przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS e-sprawozdania przekazywane są tylko do KRS, a dalej sąd rejestrowy dystrybuuje dokument do innych urzędów, np. urzędu skarbowego. Samo sprawozdane wysyłane jest dopiero po jego zatwierdzeniu, chyba że nie zostało zatwierdzonew ustawowym terminie. Przedsiębiorcy pytają także, czy jest możliwe wcześniejsze skontrolowanie poprawności struktury samego dokumentu? Można to zrealizować za pomocą komercyjnych rozwiązań, np. e-Audytor, alternatywą jest weryfikacja pliku na etapie jego przekazywania do sądu rejestrowego poprzez wspominany wcześniej dedykowany portal. Portal eKRS sprawdzi jednak tylko techniczną poprawność, a nie merytoryczną zawartość pliku.

Co zrobić, gdy nadal pozostaje wiele pytań?

Jeszcze do końca marca można skorzystać z bezpłatnego numeru informacyjnego +48 22 417 93 01, czynnego od poniedziałku wdo piątku w godzinach 8:00-17:00.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu