Zostań przedsiębiorcą dzięki unijnym dotacjom

Agnieszka Jabłońska
13-09-2010, 00:00

Choć źródełko z dotacjami dla firm zaczyna wysychać, dla mikroprzedsiębiorstw w regionach są jeszcze miliony.

Zwycięzcy konkursów otrzymają szkolenia biznesowe i pieniądze na start

Choć źródełko z dotacjami dla firm zaczyna wysychać, dla mikroprzedsiębiorstw w regionach są jeszcze miliony.

Osoby, które chcą postawić pierwsze kroki jako przedsiębiorcy, mogą liczyć na pomocną dłoń Unii Europejskiej. Chodzi o dotacje z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). W jego ramach w latach 2007-13 województwa podzielą między początkujących przedsiębiorców prawie 1,6 mld zł. Gros z tej kwoty zostanie wydane w tym i przyszłym roku. Pieniądze trafią najpierw do operatorów (regiony rozdysponowały między nie już 990 mln zł), czyli organizacji, które zorganizują konkursy dla osób wchodzących lub powracających na rynek pracy, np. po urlopie wychowawczym. Zwycięzcy otrzymają szkolenia biznesowe i pieniądze na start.

Pomorska akademia

W województwie pomorskim do realizacji projektu przystąpiła właśnie Fundacja Gospodarcza (FG). Jej projekty dedykowane są mieszkańcom Gdyni.

— Będziemy dla nich organizować warsztaty z zakresu rozwoju umiejętności interpersonalnych, szkolenia biznesowe, indywidualne doradztwo zawodowe — mówi Magdalena Sołtyśkiewicz, specjalista ds. projektu w FG.

Pomysły na biznes z największą szansą przetrwania na rynku dostaną dofinansowanie.

— Po 40 tys. zł na założenie firmy dostanie 30 mieszkańców Gdyni powyżej 45. roku życia. Będą mogli liczyć także na comiesięczne wsparcie przez pierwsze pół roku działalności — tłumaczy Magdalena Sołtyśkiewicz.

W lutym ta sama organizacja przeprowadzi rekrutację dla przedsiębiorczych osób poniżej 25. roku życia. Z dotacji skorzysta 26 autorów obiecujących biznesplanów.

W połowie września w regionie ruszą szkolenia zorganizowane przez Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny (KPKT), który wystartował właśnie z projektem "Powiślańska akademia przedsiębiorczości". Ich uczestnicy poznają zasady rachunkowości i księgowości, dowiedzą się, jak pisać biznesplan.

— Przeprowadziliśmy już nabór wniosków, zgłosiło się 60 osób. 36 najlepszych pomysłów dostanie po 40 tys. zł — wyjaśnia Joanna Warelich, asystent projektu w KPPT.

Park ma na to 2 mln zł. Podobnie będą wyglądały setki konkursów, które wystartowały lub niebawem ruszą w całej Polsce.

Aktywne Mazowsze

Najwięcej, bo ponad 204 mln zł na start dla mikroprzedsiębirstw, dostało województwo mazowieckie. Na razie zakontraktowano 53 proc. tej kwoty. W tym roku początkujący przedsiębiorcy podzielą się 60 mln zł.

— Właśnie oceniamy wnioski firm, które zorganizują konkursy. Część z nich jeszcze w tym roku — twierdzi Leszek Król, zastępca dyrektora w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim.

Zainteresowani powinni być czujni — dotacje rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

— Mazowszanie są niezwykle przedsiębiorczy. Zgłasza się do nas 10 osób na jedno miejsce. Wartość wniosków o dotacje na pierwszy biznes w latach 2007-09 wyniosła ponad 500 mln zł. To pięć razy więcej, niż mieliśmy do rozdysponowania. Pomysły na pierwszy biznes są często doskonałe, o czym świadczy m.in. to, że około 80 proc. powstałych firm przeżywa dłużej niż rok — wyjaśnia Leszek Król.

Ci, którzy przegapią swoją szansę w tym roku, będą mogli spróbować jeszcze w 2011 r.

— Na ten okres zostanie nam tylko 30 mln zł. Całość przeznaczymy na projekty realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy — tłumaczy Leszek Król.

136,9

mln zł Tyle dla mikroprzedsiębiorców na lata 2007-13 dostało województwo wielkopolskie...

166

mln zł ...a tyle województwo śląskie. Małopolskie rozdzieli 133 mln zł, a łódzkie 113 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zostań przedsiębiorcą dzięki unijnym dotacjom