Zostawcie składki ZUS

Grzegorz Zięba
22-12-2004, 00:00

ZUS nie jest potrzebna podwyżka składek od przedsiębiorców, ale gruntowna reforma — uważają eksperci BCC. I obiecują pomoc.

Business Centre Club (BCC) protestuje przeciwko planowanej przez rząd podwyżce ZUS dla przedsiębiorców. O 82 zł miałaby wzrosnąć składka dla osób, które w poprzednim roku miały 30-39 tys. zł dochodu, o 164 zł — dla 39-48 tys. zł. Maksymalna składka ZUS liczona byłaby od 135 proc., a nie jak dziś — od 60 proc. średniej płacy.

Byłaby to już druga w tym roku próba podwyżki składek zusowskich dla przedsiębiorców. Poprzednią, bardziej restrykcyjną, odrzucił Sejm, a forsujący ją Krzysztof Pater, minister polityki społecznej, podał się do dymisji.

— Uważamy, że odrzucona ustawa nie powinna po kilku tygodniach wracać do parlamentu. Dotychczasową praktyką było przynajmniej półroczna karencja — mówi Zbigniew Żurek, ekspert BCC.

Ocenia, że choć rząd złagodził skalę podwyżek, to nadal jest ona znaczna.

— Może to prowokować do przechodzenia do szarej strefy i ukrywania obrotów — ostrzega Zbigniew Żurek.

Dlatego, wbrew intencjom rządu, podwyżka może spowodować zmniejszenie wpływów ZUS. Należałoby raczej pomyśleć o ich obniżeniu.

— Po zmniejszeniu stawki CIT w tym roku dochody budżetu z tego wzrosły o 58 proc. — przypomina Marek Goliszewski, prezes BCC.

Jego zdaniem, bezpodstawne jest uzasadnianie podwyżki krótszym stażem pracy przedsiębiorców, który przy obecnych składkach jakoby nie pozwala im wypracować minimalnej emerytury.

— Średni czas pracy przedsiębiorcy w Polsce wynosi 37 lat — twierdzi prezes BCC.

BCC twierdzi, że zamiast windować składki, należy naprawić ZUS.

— Mamy bardzo dobry moment na przeprowadzenie takiej reformy, bo stan kasy państwowej jest najlepszy od lat — podkreśla Marek Goliszewski.

Za kilka lat trudniej ją będzie przeprowadzić, bo budżet obciąży spłata zadłużenia zagranicznego i wyższa składka do budżetu UE.

Eksperci BCC już zbierają informacje potrzebne do przygotowania propozycji zmian w ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zostawcie składki ZUS