Czytasz dzięki

ZPF prognozuje straty i prosi firmy o wsparcie

opublikowano: 23-04-2020, 17:55

Koronawirus odbija się na kondycji organizacji zrzeszającej firmy z sektora finansowego. Jeśli członkowie jej nie wesprą, może nie przetrwać.

Epidemia zatacza coraz szersze kręgi. Związek Przedsiębiorstw Finansowych (do niedawna Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych) to organizacja z ponad 20-letnim stażem, która zrzesza około 100 podmiotów z różnych branż: m.in. pożyczkowej, bankowej, windykacyjnej, faktoringowej i pośrednicy. Zamrożona gospodarka i kłopoty niektórych członków stawiają pod znakiem zapytania przyszłość organizacji. W mejlu wysłanym do podopiecznych ZPF informuje, że jego „dalsze funkcjonowanie zależy dzisiaj bardziej od członków niż kiedykolwiek wcześniej” i apeluje, aby w miarę możliwości nie rezygnowali z członkostwa, a nawet, jeśli to możliwe, zwiększyli swoje zaangażowanie finansowe.

Andrzej Roter
fot. Marek Wiśniewski

— Sytuacja każdej organizacji samorządowej jest do pewnego stopnia odbiciem sytuacji w branżach, jakie reprezentuje. ZPF reprezentuje dziesięć sektorów rynku usług finansowych, m.in. instytucje pożyczkowe i pośrednictwa finansowego, które mocno ucierpiały w wyniku drastycznego obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego. Regularnie badamy sytuację na rynku i analizujemy możliwe scenariusze dla branży, stąd w obecnej sytuacji oceniamy, że my możemy również odczuć w niedługim czasie skutki niekorzystnej sytuacji rynkowej — mówi Andrzej Roter, prezes ZPF.

ZPF utrzymuje się m.in. ze składek członkowskich oraz organizowanych konferencji branżowych i warsztatów edukacyjnych. Dwa ostatnie źródła zamrożono razem z gospodarką. W najczarniejszym scenariuszu przychody z nich mogą skurczyć się nawet o 90 proc. – szacuje organizacja. Na domiar złego jej niektórzy członkowie proszą o obniżenie składki albo rezygnują. Związek szacuje, że jeśli suma miesięcznych składek skurczy się o 30 proc., to po trzech miesiącach będzie mocno poturbowany i rozważy likwidację.

— Do biura ZPF docierają wnioski o ustanie członkostwa w związku z zakończeniem działalności przez instytucje pożyczkowe czy pośredników finansowych — obecnie takie wnioski złożyły dwie firmy — czy też wnioski o czasowe ograniczenie wysokości składki lub jej zawieszenie w związku z wprowadzeniem niekorzystnych zmian w przepisach ograniczających w efekcie działalność gospodarczą. Jednak tak jak część przedsiębiorców z grona naszych firm członkowskich, dokonujemy przeglądu kosztów, ich dostosowania do bieżącej sytuacji, projektowania ich również na kolejne miesiące trwania koronakryzysu, np. tymczasowo wstrzymaliśmy decyzję o uzupełnieniu dwóch wakatów – wyjaśnia Andrzej Roter.

Najsłabsze ogniwo

Na pożyczkodawców jak grom z jasnego nieba spadła regulacja, która mocno obniżyła rentowność biznesu. Tarczą antykryzysową ścięto limit kosztów pozaodsetkowych, jakie firmy i banki mogą naliczyć za pożyczenie pieniędzy konsumentom. Nowe reguły obowiązują od początku kwietnia i wprowadzono je na rok. Na kanwie tych wydarzeń część pozabankowych pożyczkodawców zawiesiła akcję finansową. W tej grupie są także podmioty zrzeszone w ZPF: Aasa, Mikrokasa, SMSKredyt, TAKTO Finance. Rykoszetem dostali pośrednicy finansowi.

— 1 kwietnia wszystkie instytucje pożyczkowe, dotychczas współpracujące z nami, wstrzymały sprzedaż, podając informację, że swoją ofertę wyłączają bezterminowo. Tylko niektóre z nich wspominają, że poinformują nas o swoich dalszych planach. Codziennie procesowaliśmy ponad 3 tys. wniosków o udzielenie pożyczki gotówkowej lub kredytu bankowego. Poziom ten, po wprowadzeniu w połowie marca ograniczeń w związku z pandemią, spadł o 40 proc., a po wprowadzeniu nowego limitu kosztów pozaodsetkowych spadł praktycznie do zera. Większość firm rozpoczęła działania zmierzające do redukcji kosztów, w tym kosztów pracowniczych – mówi Piotr Oniszczuk, Prezes Zarządu UnilinkCash.

Do końca tego roku ZPF planował zrzeszać 133 firmy, wynika ze strategii rozwoju na lata 2018-20. Do realizacji celu przystąpili z 102 firmami na pokładzie. Dziś jest ich 104.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane