Zrabowany przez nazistów "Portret damy" wróci do Polski

AR
opublikowano: 06-12-2016, 17:25

Cenny, renesansowy obraz Melchiora Geldorpa z 1628, wywieziony z Polski przez Niemców w czasie II wojny światowej, wróci na swoje prawowite miejsce, do Muzeum Narodowego w Warszawie - informują amerykańskie media.

XVII-wieczny obraz prawdopodobnie trafi do Warszawy prosto z Los Angeles. Został już zwrócony odpowiednim służbom przez ostatniego właściciela, niejakiego Craiga Gilmora, artystę operowego, który, nieświadomy historii płótna, kupił je na aukcji w Nowym Jorku wraz ze swoim partnerem, gejem. Obraz wisiał w jego kuchni przez 10 lat do momentu, gdy zainterweniowali agenci z US Homeland Security i wytłumaczyli mu, że musi go zwrócić. Było to we wrześniu tego roku - piszą portale Los Angeles Times i Daily Mail. 

"Miałem łzy w oczach, gdy uświadomiłem sobie, że nie mam wyjścia. Że jeśli to miała być prawda, będziemy musieli zrobić to co trzeba i pozwolić jej bezpiecznie wrócić do domu" - mówi o damie z portretu mężczyzna, podkreślając, że jest z nim emocjonalnie związany.

"Portret Damy", namalowany przez flamandzkiego artystę, od dawna figurował w rejestrach zrabowanych dzieł sztuki. Można o nim przeczytać m.in. na rządowej stronie o dziełach utraconych

O wydarzeniu informuje także ambasada Polski w USA na Twitterze:

Wydział prasowy Muzeum Narodowego, z którym się skontaktowaliśmy, poinformował nas, że obraz nie został przekazany do placówki. Na razie sprawą zajmuje się resort kultury. 

"Czekamy na informację w tej sprawie" - tłumaczą przedstawiciele muzeum. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu