Zrezygnował członek rady nadzorczej Deutsche Banku wiązany z  Wirecardem

opublikowano: 11-03-2021, 13:12

Uwikłany w aferę Wirecardu Gerd Alexander Schuetz ogłosił, że  odejdzie z rady nadzorczej Deutsche Banku po walnym 27 maja.

Wirecard upadł niespodziewanie w czerwcu ubiegłego roku po tym jak okazało się, że niemiecki operator płatności dokonał oszustw księgowych na kwotę ok. 1,9 mld EUR. Pojawiły się pytania, w jaki sposób tak duże nieprawidłowości w spółce z indeksu niemieckich blue chipów uszły uwadze nadzoru. Sugerowano, że było to możliwe dzięki powiązaniom ludzi z władz fintechu z wpływowymi osobami ze świata niemieckiego biznesu i polityki.

W przypadku Schuetza niemiecki nadzór rozpoczął dochodzenie w sprawie dokonanych przez niego transakcji opcjami na akcje Wirecardu w czasie kiedy w 2019 roku japoński SoftBank Group ogłaszał plan zainwestowania w akcje niemieckiej spółki, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Inwestycja wzmocniła zaufanie wobec Wirecardu w czasie, kiedy The Financial Times zaczął pisać o możliwych nieprawidłowościach w finansach niemieckiego fintechu. W ostatnich miesiącach wyszło na jaw, że Schuetz radził wówczas prezesowi Wirecardu, aby „dorwał” gazetę za jej artykuły. Deutsche Bank zareagował na te rewelacje niezwykłym jak dla Niemiec publicznym potępieniem Schuetza, określając jego „rady” jako niedopuszczalne w zawartości i tonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane