Czytasz dzięki

Źródła: nowa propozycja kompromisu ws. budżetu - cięcie w wysokości 5 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 21-02-2020, 17:45
aktualizacja: 21-02-2020, 18:07

Przedstawiona nowa propozycja wieloletniego budżetu UE zakłada, że unijne wydatki będą na poziomie 1,069 proc. Dochodu Narodowego Brutto 27 państw członkowskich - podały w piątek źródła dyplomatyczne. Oznacza to cięcie w wysokości ok. 5 mld euro.

Szefowie państw i rządów mają wznowić obrady o godz. 18. Różnica między "technicznym dokumentem" nad którym pracowała Komisja Europejska, a wcześniejszą propozycją szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela jest relatywnie niewielka, bo wynosi około 5 mld euro. W strukturze budżetu są jednak zmiany.

"To dokument techniczny, który jest analizowany obecnie przez przedstawicieli 27 państw członkowskich. Zostanie on przedstawiony podczas obrad, które rozpoczną się o godz. 18. Dokument zawiera pewne korekty" - powiedziało źródło.

W odpowiedzi na najnowsza propozycje zorganizowano spotkanie grupy przyjaciół polityki spójności, do której należy Polska. Na razie nie ma reakcji poszczególnych stolic, bo dokument jest jeszcze analizowany. 5 mld euro to niewielka zmiana biorąc pod uwagę, że grupa oszczędnych, czyli Holandia, Dania, Szwecja i Austria domagały się cięć wynoszących około 70 mld euro.

Z dokumentu, który widziała PAP wynika, że kraje te dostaną jednak dodatkowe upusty, np. Austria 100 mln euro. Zmiany te mają zadowolić klub oszczędnych i pozwolić na przełom w negocjacjach. Rozmówca PAP zastrzegł, że choć KE pracowała nad dokumentem, nie jest to jeszcze nowy schemat negocjacyjny. Rozmowy cały czas prowadzi szef Rady Europejskiej Michel.

Na razie nie wiadomo też jak będzie wyglądał dalszy przebieg szczytu. "Musimy oceniać, jak będzie wyglądała sytuacja, gdy dokument zostanie omówiony podczas obrad. Jest wiele możliwości. Szef Rady Europejskiej może zdecydować, że nie ma wspólnej płaszczyzny porozumienia i dyskusja będzie wznowiona później lub jutro, w sobotę. Mogą też odbyć się kolejne spotkania bilateralne" - mówił jeden z jego współpracowników.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu