ZRP: rozporządzenie ws. paragonów niekorzystne dla małych firm

DI, PAP
06-05-2008, 15:10

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany warunków przechowywania paragonów fiskalnych okażą się niekorzystne dla wielu małych firm - uważa Związek Rzemiosła Polskiego, który nie akceptuje tych rozwiązań.

Związek odniósł się we wtorek do projektu rozporządzenia resortu finansów, zgodnie z którym przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać papierowych wydruków paragonów fiskalnych. Kopie paragonów będzie można archiwizować na nośnikach informatycznych, co - według MF - pozwoli ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Obecnie przedsiębiorcy muszą przechowywać papierowe wydruki paragonów przez co najmniej pięć lat. Tymczasem już po kilku miesiącach paragony blakną i stają się nieczytelne. Często zajmują też znaczne powierzchnie magazynowe, szczególnie w przypadku dużych firm.

Tymczasem - zdaniem ZRP - należy zdecydowanie skrócić okres archiwizowania wydruków. Powinno to być około 1 roku, ponieważ w takim czasie, w przeciętnych warunkach przechowywania, papierowe wydruki pozostają czytelne - czytamy w przesłanej we wtorek PAP opinii Związku.

W ocenie Związku, rozporządzenie MF będzie oznaczać "pogorszenie dotychczasowych warunków uciążliwego przechowywania kopii dokumentów fiskalnych (...) poprzez wyraźne obarczenie podatnika odpowiedzialnością za ich przechowanie w formie czytelnej".

Większość małych firm nie skorzysta z proponowanych rozwiązań, głównie z powodu kosztów, a także specyficznych warunków instalacji kas (np. w taksówkach i w handlu bazarowym).

"Większość podatników, z uwagi na niewielką skalę działalności, nie zdecyduje się wymienić posiadanych kas fiskalnych na znacznie droższe, nie objęte już ulgą podatkową - nowe kasy, wyposażone w dodatkowe funkcje, umożliwiające sporządzanie kopii paragonów - na informatycznych nośnikach danych" - podają rzemieślnicy zrzeszeni w Związku.

Według ZRP, dla tej grupy MF zakłada dodatkowe obostrzenia. Chodzi m.in. o zapisany w rozporządzeniu wymóg "przestrzegania warunków przechowywania tych dokumentów, które gwarantują zachowanie ich w formie czytelnej".

Zdaniem przedsiębiorców z ZRP, jest to "nieżyciowe i w zasadzie niemożliwe do spełnienia". Ok. 90 proc. stosowanych obecnie kas, to kasy oparte na tzw. głowicach grzewczych, czyli umożliwiających wyłącznie wydruk na papierze termicznym. Większość podatników nie będzie w stanie zagwarantować ich czytelności przez okres 6-ciu lat.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZRP: rozporządzenie ws. paragonów niekorzystne dla małych firm