Zuber o "5 filarach PiS": dobre, ale mało konkretów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-10-2005, 10:15

Program pięciu filarów polityki gospodarczej, zaprezentowany przez Kazimierza Marcinkiewicza, "hasłowo" wydaje się dobry, na razie jednak za mało w nim konkretów - ocenił w sobotniej rozmowie z PAP Marek Zuber, główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego.

Program pięciu filarów polityki gospodarczej, zaprezentowany przez Kazimierza Marcinkiewicza, "hasłowo" wydaje się dobry, na razie jednak za mało w nim konkretów - ocenił w sobotniej rozmowie z PAP Marek Zuber, główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego.

    Ekonomista pozytywnie odniósł się do postulatów obniżania podatków, kosztów pracy, ale nawiązując do ulg na tworzenie nowych miejsc pracy, dodał, że niewiadomą pozostają szczegóły, a od nich - wskazywał - wiele zależy. Z satysfakcją przyjął to, co Marcinkiewicz mówił o nacisku na politykę mieszkaniową, ale zauważył, że w wystąpieniu nie było nic o infrastrukturze, a szczególnie drogach.

    Zuber zwrócił uwagę, że podobnie jest z całą zaprezentowaną częścią programu dotyczącą spraw socjalnych. "Sądzę, że wśród większości ekonomistów jest zgoda, by w warunkach konkurencji w systemie ekonomicznym, obok obniżenia podatków, ograniczenia koncesji i zezwoleń, było też miejsce na element osłon dla osób nie radzących sobie w takiej sytuacji. Rzecz w tym, aby środki na te osłony nie były marnotrawione, jak dziś" - mówił.

    Odnosząc się do polityki pieniężnej, Zuber powiedział, że niejasne pozostaje stwierdzenie Marcinkiewicza: "stopy powinny być niższe", bo nieznany jest mu kontekst tej wypowiedzi, konkretnie w odniesieniu do jakiego czasu i wartości stopy procentowe powinny być niższe. Zapowiedź utrzymywania deficytu budżetowego na poziomie 30 mld. zł Zuber uznał za rozsądną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane