Zuber o zmianach w instytucjach nadzorujących rynek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-11-2005, 18:00

Zmiany polegające na łączeniu instytucji nadzorczych na rynku odbędą się tak szybko, jak to będzie możliwe - poinformował w poniedziałek PAP doradca ekonomiczny premiera Marek Zuber. Podkreślił, że ostateczne decyzje będzie podejmował premier i rząd. "Przypuszczam, że rząd będzie chciał wprowadzić te zmiany najszybciej, jak to technicznie będzie możliwe" - powiedział Zuber.

Zmiany polegające na łączeniu instytucji nadzorczych na rynku odbędą się tak szybko, jak to będzie możliwe - poinformował w poniedziałek PAP doradca ekonomiczny premiera Marek Zuber. Podkreślił, że ostateczne decyzje będzie podejmował premier i rząd. "Przypuszczam, że rząd będzie chciał wprowadzić te zmiany najszybciej, jak to technicznie będzie możliwe" - powiedział Zuber.

W miniony piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że jego rząd będzie chciał zmniejszyć administrację oraz połączyć instytucje nadzorujące rynek. Według wcześniejszych planów PiS, miałoby dojść m.in. do połączenia instytucji nadzorujących rynek ubezpieczeniowy i emerytalny (Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych - KNUiFE), rynek kapitałowy (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd - KPWiG) oraz rynek bankowy (Komisja Nadzoru Bankowego - KNB).

We wtorek rząd ma przyjąć i przedstawić swój program gospodarczy.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP od osób, które miały wgląd w propozycje zmian, projekt ustawy dotyczącej łączenia instytucji nadzorczych jest już w znacznej części przygotowany, a ustawa miałaby zostać uchwalona nawet do grudnia br.

Z informacji uzyskanych przez PAP w KNUiFE, KPWiG i Narodowym Banku Polskim wynika, że poszczególne instytucje nadzorcze są wzmiankowane w co najmniej ok. 60 ustaw. Ponieważ część aktów prawnych odnosi się jednocześnie do więcej niż jednej instytucji nadzorczej, jak np. ustawa o nadzorze uzupełniającym, niezbędne byłyby zmiany w nieco mniejszej liczbie ustaw.

"Istnieje europejska tendencja do łączenia nadzorów ze względu na lepszą ocenę ryzyka na rynku finansowym. Przy czym np. nadzór angielski mimo połączenia nadal pracuje sektorowo ze względu na specyfikę poszczególnych branż" - powiedziała PAP b. prezes Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Danuta Wałcerz.

"Być może jednak dla Polski jest jeszcze za wcześnie na konsolidację nadzorów, ponieważ rynek jeszcze nie jest tak rozwinięty jak rynki zachodnioeuropejskie i nadzór sektorowy mógłby bardziej pomagać w rozwoju niż skonsolidowany" - dodała Wałcerz.

"KPWiG jest wspomniana w około 20 ustawach" - powiedział PAP rzecznik prasowy Komisji Łukasz Dajnowicz. Są to przede wszystkim 3 ustawy regulujące rynek kapitałowy, które weszły w życie 24 października tego roku.

"Istnieje około 30 ustaw, w których jest mowa o KNUiFE" - powiedział PAP wicedyrektor departamentu informacji KNUiFE Sławomir Peszkowski. Są to m.in. ustawy: o działalności ubezpieczeniowej, o ubezpieczeniach obowiązkowych, o pośrednictwie ubezpieczeniowym, o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym.

"Istnieje co najmniej 10 ustaw, które w zasadniczy sposób odwołują się do KNB. Do tego należy doliczyć wiele innych, w których znajduje się odniesienie do nadzoru bankowego" - poinformowano PAP w biurze prasowym NBP. Są to przede wszystkim ustawa o NBP i Prawo bankowe.

Przeciwnicy łączenia instytucji nadzorujących rynek argumentowali w mediach, że w dużych i scentralizowanych instytucjach nadzorczych wolniej podejmuje się decyzje, co oznacza wolniejsze dostosowywanie się do potrzeb rynku, a jednocześnie skupia się w nich nadmierna władza.

Pojawiały się też sugestie, że zamiar konsolidacji instytucji nadzorczych wynika ze względów politycznych i oznacza chęć uzyskania np. większego wpływu na banki. PiS wielokrotnie krytykował fakt, że w Polsce większość komercyjnego sektora bankowego jest w rękach inwestorów zagranicznych.

Nadzór skonsolidowany działa w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Francuski nadzór powstały w 2003 r. połączył instytucje nadzorujące rynek finansowy, jednak nadzór ubezpieczeniowy nie wchodzi w jego skład.

W Polsce odbyło się dotychczas jedno połączenie instytucji nadzorczych na rynku finansowym. Od 1 kwietnia 2002 r. z połączenia nadzoru ubezpieczeniowego (PUNU) i emerytalnego (UNFE) powstało KNUiFE.

Anna Lach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane