Zuber: W pakiecie antykryzysowym potrzebne rozwiązania

PAP
opublikowano: 24-01-2009, 13:50

Ekonomista Marek Zuber ocenia, że pakiet antykryzysowy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki jest potrzebny w  obecnej sytuacji gospodarczej. Za szczególnie ważne uznał zawarte w nim ułatwienia kredytowe dla przedsiębiorców.

Ministerstwo swoje propozycje przedstawiło w piątek. Rząd na wszystkie działania antykryzysowe chce przeznaczyć 91,3 mld zł.

"Ten projekt coś pomoże, choć nie jest rewolucyjny" - podkreślił w sobotę w rozmowie z PAP Zuber. Jak dodał, reakcja rządu była potrzebna, ponieważ nienajlepsza sytuacja gospodarcza coraz bardziej dotyka polskich przedsiębiorców.

Za najważniejsze ekonomista uznał "odblokowanie kredytów dla polskich firm, nie tylko eksporterów i importerów". Zaznaczył, że propozycje resortu idą w tym kierunku, choć są niewystarczające.

Według Zubera, na pakiet rząd mógłby przeznaczyć o kilkanaście mld zł więcej. Zauważył, że program ten jest "dużo mniej ambitny" niż analogiczne rozwiązania przyjęte np. w Niemczech.

Zuber uważa, że istotnym impulsem w trudnej sytuacji gospodarczej byłoby m.in. obniżenie składki na ZUS, obniżenie VAT i wsparcie państwa dla wydatków inwestycyjnych. (PAP)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane