ZUK Stąporków kontra PARP

ANP
opublikowano: 25-08-2011, 00:00

Spółka może zrezygnować z 7,8 mln zł dotacji unijnej. Bo bez niej wcześniej zacznie zarabiać na biopaliwach.

Spółka może zrezygnować z 7,8 mln zł dotacji unijnej. Bo bez niej wcześniej zacznie zarabiać na biopaliwach.

Plan był taki: ZUK Stąporków stawia kosztem ponad 16 mln zł zakład produkcyjny urządzeń do wytwarzania pelletu (paliwo z biomasy), którego odbiorcami będą m.in. elektrociepłownie. Połowę inwestycji finansuje Unia Europejska. Wszystko szło zgodnie z planem, do czasu.

— Po przeprowadzeniu badań nad produktem i złożeniu wniosku o dotację dokonaliśmy modyfikacji w linii technologicznej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uznała, że wprowadzone zmiany są niezgodne z wnioskiem. We wrześniu mamy rozmawiać w tej sprawie — mówi Lech Pasturczak, przewodniczący rady nadzorczej ZUK Stąporków i jeden z właścicieli firmy.

Dodaje, że firma rozważa rezygnację z dotacji.

— Wówczas możemy bowiem zrezygnować z budowy hali, co znacząco obniży koszty inwestycji. Przedsięwzięcie sfinansujemy z pieniędzy własnych. I jesteśmy gotowi od razu zacząć produkcję — zapewnia Marek Milczarek, prezes ZUK Stąporków.

Gdyby jednak spółka otrzymała dofinansowanie, to produkcja i sprzedaż ruszą dopiero jesienią 2012 r.

— Jeśli zrezygnujemy z dotacji PARP, to już w IV kwartale tego roku będziemy mieli pierwsze przychody i zyski. Jeśli sprzedamy cztery urządzenia to z tego będziemy mieć 2 mln zł. W 2012 r. chcielibyśmy wytworzyć i sprzedać minimum 50 urządzeń, co pozwoliłoby na 25 mln zł sprzedaży — wylicza Lech Pasturczak.

Koszt kompletnej linii technologicznej do produkcji pelletów zaczyna się od 500 tys. zł netto.

Produkcja pierwszej sztuki zajmie spółce dwa miesiące. Później będzie wytwarzać kilka sztuk w miesiącu.

Po III kwartale ZUK Stąporków może podnieść prognozy zysku oraz przychodów (dziś zakładają odpowiednio: 5 mln zł i 63 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu