ZUK Stąporków trzyma się planu

GRA
opublikowano: 17-06-2011, 00:00

Choć półroczny

Choć półroczny

zysk będzie poniżej planu,

prognoza na cały rok jest

bezpieczna. Ba, może

nawet pójdzie w górę.

Ożywienie widać we wszystkich sektorach. Tak przynajmniej widzi to zarząd Zakładów Urządzeń Kotłowych (ZUK) Stąporków.

— Nasze oczekiwania przerasta w szczególności segment instalacji odpylania, a także płyt szalunkowych — podkreśla Marek Milczarek, prezes ZUK Stąporków.

Dlatego drugi kwartał wypadnie pod względem wyników finansowych o wiele lepiej od pierwszego. W okresie styczeń — marzec ZUK osiągnął 12 mln zł przychodów i 0,55 mln zł zysku netto. Całoroczna prognoza dla ZUK mówi o 63 mln zł sprzedaży i 5 mln zł zysku netto.

— Słaby zysk z początku roku poprawiamy właśnie teraz. Po półroczu plan przychodowy będzie wykonany w połowie, a na poziomie czystego zarobku w mniej niż połowie. Ale prognozę nie dość, że podtrzymujemy, to jeszcze pod koniec trzeciego kwartału rozważymy jej podniesienie — podkreśla Marek Milczarek.

Jednocześnie ZUK pracuje nad uruchomieniem produkcji carbiopelletu (czyli materiału opałowego ze sprasowanych odpadów, np. pyłu węglowego, makulatury, słomy), który ma stać się dodatkowym filarem jego działalności.

— Prace idą zgodnie z harmonogramem. Do końca czerwca zakończymy fazę badań, które mają potwierdzić kaloryczność materiału. Nasze wstępne szacunki wskazują na 21-22 megadżula na 1 kg. Badania mają też potwierdzić, że proces spalania nie powoduje zanieczyszczeń — wylicza Marek Milczarek.

Spółka jest spokojna o wynik analiz. Jesienią ruszy z inwestycją, czyli budową hali do produkcji pelletu. Wartość tego projektu to 16,6 mln zł, ale 7,8 mln zł spółka dostanie w ramach dofinansowania z UE.

— Resztę wygospodarujemy z własnych pieniędzy. Rozważamy też sięgnięcie po kredyt na około 7 mln zł. Nie będzie z tym problemu, bo w ogóle nie jesteśmy zadłużeni — zaznacza Marek Milczarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZUK Stąporków trzyma się planu