ZUS pławi się w luksusie - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-11-2005, 07:35

Już ponad 4 mld zł długów zaciągnął Zakład Ubezpieczeń Społecznych i co roku żebrze w Skarbie Państwa o pieniądze, a jednocześnie buduje sobie luksusowe pałace, funduje rozrywki swoim pracownikom - alarmuje "Nowy Dzień".

Już ponad 4 mld zł długów zaciągnął Zakład Ubezpieczeń Społecznych i co roku żebrze w Skarbie Państwa o pieniądze, a jednocześnie buduje sobie luksusowe pałace, funduje rozrywki swoim pracownikom - alarmuje "Nowy Dzień".

W powiecie kieleckim, gdzie co czwarty mieszkaniec jest na "kuroniówce" (to największe bezrobocie w Polsce!), ZUS stawia sobie biurowiec ze szkła i metalu za ponad 20 mln zł. Kompleks budynków o powierzchni prawie 10 tys. mkw., który widać na planach, przypomina siedzibę banku z Wall Street w Nowym Jorku - w lustrzanych szybach odbijają się zielone alejki, które otoczą miejsca pracy 900 urzędników. Nowa siedziba będzie gotowa za półtora roku i będzie jedną z najdroższych w kraju.

Dyrektor kieleckiego ZUS nie widzi w tym nic złego. - Teraz pracujemy w ciasnocie, a szafy trzymamy na korytarzach. Przybywa nam obowiązków, więc i pracowników jest coraz więcej - tłumaczy dyr. Jerzy Dalka. ZUS ma obecnie kilka budynków w powiecie kieleckim i wszystkie wynajmuje. Zdaniem Dalki nowa inwestycja będzie korzystna finansowo, bo w dłuższym czasie zwróci się Skarbowi Państwa.

Zgadza się: z wyliczeń dziennika "Nowy Dzień" wynika, że nastąpi to już za... 25 lat. Zatem 40-letni czytelnik powinien się cieszyć, bo gdy zostanie emerytem, będzie dokładał tylko do kosztów klimatyzacji kieleckiego biurowca.

Jednak dyrektor kieleckiego ZUS potrafi się troszczyć o jego pieniądze. Rok temu zasłynął egzekucją komorniczą w lokalnym szpitalu, gdy zajął aparat do mammografii. Szpital zalegał ze składkami. Jak dyrektor Dalka tłumaczył wtedy zabrania aparatu pacjentom? - Pieniądze publiczne są najważniejsze, zajęcie mammografu było naszym obowiązkiem - mówił w wywiadzie.

Powody do narzekań mogą też mieć obywatele Gdańska. Ponad 100 tys. zł dokładają co roku do gazet i czasopism, które ten oddział prenumeruje u kolporterów. Co lubią czytać urzędnicy? Dostają po 9 sztuk prasy politycznej, po 100 dzienników prasy lokalnej i ogólnopolskiej oraz 10 czasopism komputerowych. Reszta to poradniki prawne i Dzienniki Ustaw.

Ewa Pancer z gdańskiego ZUS jest pewna, że nie ma tu marnotrawstwa: - Nasz oddział zatrudnia aż 2 tys. pracowników i jest jednym z największych w Polsce. Prasa specjalistyczna jest niezbędna do pracy. To prawda, ale niecała: prasa specjalistyczna i prawna to tylko jedna trzecia wszystkich czasopism.

Mieszkańcy Szczecina z kolei dołożą 50 tys. zł ze swoich składek na... dach kortów tenisowych. Tamtejszy ZUS doszedł bowiem do wniosku, że jego urzędnikom deszcz uniemożliwia grę w tenisa w ośrodku szkoleniowym koło Międzyzdrojów. By jednak urzędnicy nie stracili z oczu widoku nieba, dach ten będzie przeszklony. Już w przyszłym tygodniu zakończy się przetarg, który wyłoni firmę budowlaną.

Rzeczniczka szczecińskiego ZUS Danuta Cejmer-Orzechowska broni dachu: - Na tych kortach grają nie tylko urzędnicy, ale i ich dzieci. A poza tym to nie tylko kort, ale i boisko.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane