ZUS: Ponowna rejestracja zwalnia ze składania deklaracji rozliczeniowych

Polska Agencja Prasowa SA
04-04-2006, 19:20

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, a które wyrejestrują się i ponownie zarejestrują w ZUS, nie będą musiały co miesiąc przesyłać do Zakładu deklaracji rozliczeniowych - podał we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, a które wyrejestrują się i ponownie zarejestrują w ZUS, nie będą musiały co miesiąc przesyłać do Zakładu deklaracji rozliczeniowych - podał we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o osoby, które rozpoczęły po raz pierwszy pozarolniczą działalność gospodarczą po 24 sierpnia 2005 roku i odprowadzają na ZUS składki od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (podczas gdy pozostali - od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Jak wyjaśnił rzecznik ZUS Przemysław Przybylski, dotychczas podmioty te musiały co miesiąc przesyłać deklaracje rozliczeniowe, a teraz - jeżeli wyrejestrują się i zarejestrują w ZUS ponownie - będą identyfikowane odrębnym kodem w programie Płatnik i nie będą musiały przesyłać deklaracji. 

Przybylski powiedział, że dotyczy to około 20 tys. osób. Program Płatnik umożliwi też - jak podaje ZUS - porównywanie danych o osobach ubezpieczonych gromadzonych przez przedsiębiorcę z danymi Centralnego Rejestru Ubezpieczonych, prowadzonego przez ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ZUS: Ponowna rejestracja zwalnia ze składania deklaracji rozliczeniowych