ZUS: składki osób na urlopach wychowawczych będą zewidencjonowane na kontach

DI, PAP
opublikowano: 28-01-2008, 14:51

Składki emerytalne za osoby przebywające na  urlopach wychowawczych i pobierające zasiłki macierzyńskie od stycznia 1999 do  maja 2001 roku zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych - zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie podaje jednak terminu, kiedy to nastąpi.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała, że blisko 900 tysiącom kobiet ZUS nie przelał składek za urlopy macierzyńskie i wychowawcze w latach 1999-2001.

ZUS podał, że przygotowywany jest automatyczny sposób rozliczania składek za osoby pobierające zasiłki macierzyńskie w latach 1999- 2001. "Złożoność procesu weryfikacji i wyliczania składek oraz bazy rozliczeniowej ZUS sprawia, że wymaga on pełnej automatyzacji" - podkreślił.

Poinformowano, że w styczniu 2008 roku uruchomiono oprogramowanie i stworzono dokumenty, stanowiące podstawę do wyliczania składek za styczeń i luty 1999 roku. "Pozostałe dokumenty będą tworzone sukcesywnie" - podano.

"Brakujące składki z całą pewnością zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych, a przypadku członków OFE - zostaną przekazane na ich rachunki" - zapewnił ZUS. Zaznaczono, że przygotowany został także plan awaryjny, umożliwiający sporządzenie tych dokumentów do końca 2008 roku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane