ZUS ureguluje wszystkie zobowiązania wobec OFE...

Katarzyna Ostrowska
12-12-2000, 00:00

ZUS ureguluje wszystkie zobowiązania wobec OFE...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma uregulować wszystkie zaległości w stosunku do klientów ZUS do końca przyszłego roku. Na ten cel rząd przeznaczył 14,4 mld zł w budżecie na 2001 rok. Wciąż jednak problemem jest oszacowanie wartości odsetek, jakie należą się klientom OFE.

Od maja 1999 roku, kiedy ZUS rozpoczął wysyłanie składek klientów do funduszy emerytalnych, pojawił się problem uregulowania odsetek przez Zakład za niedotrzymywanie terminów. Dotychczas ZUS wypłacił ponad 37 mln zł odsetek. To jednak niewiele w stosunku do tego, co realnie powinni otrzymać członkowie OFE. Świadczy to już jednak o skali problemu, tym bardziej że odsetki ustawowe wynoszą obecnie 46 proc. w skali roku. Zakład często tłumaczył się, że zaległości wystąpiły nie z jego winy, lecz np. banków czy płatników.

— Część wypłaconych odsetek jest niewielka. Fundusze nie wiedzą, jak są naliczane odsetki i czy jest to robione poprawnie. Jesteśmy biernymi odbiorcami, a chcielibyśmy mieć możliwość policzenia odsetek — mówi Paweł Wojciechowski, prezes PTE Allianz.

Problem z odsetkami

Największym problemem jest jednak oszacowanie odsetek należnych klientom OFE. Zaległości związane ze składkami — jak wynika z wyliczeń ZUS — wynoszą zaś 3,5 mld zł. W przybliżeniu odsetki od tej kwoty wyniosłyby blisko 1,6 mld zł. Lesław Gajek, prezes ZUS, zapewnia jednak, że do końca przyszłego roku wszystkie zaległości za 1999 rok i obecny zostaną uregulowane, a OFE dostaną 100 proc. należnych składek za przyszły rok. W projekcie budżetu na przyszły rok założono bowiem, że wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne będą niższe o 10,9 mld zł z tytułu przekazywania części składek do OFE.

Na uregulowanie zaległych składek wobec OFE za 1999 rok i 2000 rok dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie zwiększona natomiast o 3,5 mld zł. Ponadto ZUS zakłada, że w przyszłym roku składki będą regularnie wpływać na konta 8,2 mln klientów OFE.

OFE czekają niecierpliwie

Łącznie więc fundusze powinny otrzymać od ZUS do końca 2001 roku 14,4 mld zł. To ambitny plan. OFE otrzymały od ZUS wraz z odsetkami już blisko 7 mld zł, budżet tegoroczny zakładał zaś przekazanie OFE 10 mld zł (w roku 1999 OFE dostały 2,3 mld zł).

...i liczy na dochód z wierzytelności

Ministerstwo Finansów i ZUS mają odmienne zdanie na temat powodzenia sprzedaży wierzytelności Zakładu.

Ministerstwo Finansów przyjęło w budżecie, że ZUS uzyska dodatkowe 2 mld zł ze sprzedaży swoich wierzytelności. ZUS nie uwzględnił jednak tego w planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wynika to z faktu, że Zakład nie do końca wierzy w powodzenie tego przedsięwzięcia.

Ustawa już jest

— Są problemy techniczne, jak uzyskać środki na poczet tych wierzytelności. To problem, nad którym pracujemy. Nie możemy tego uwzględnić w planie FUS nie mając podstaw, by wliczyć do dochodu przyszłe zobowiązania — mówi Lesław Gajek, prezes ZUS.

Zdaniem Jarosława Bauca, ministra finansów, specjalna ustawa o wierzytelnościach ZUS w pierwszej wersji jest już gotowa, ale będzie wymagała gruntownej modyfikacji.

— Wierzytelności byłyby zdefiniowane na konkretny dzień, pogrupowane według określonych portfeli i tak wyceniane — twierdzi Jarosław Bauc.

Teraz, zdaniem wicepremiera, trzeba określić procedurę wyłonienia doradcy do tego przedsięwzięcia. Zdaniem ZUS, wszystkie wierzytelności wraz z odsetkami wynoszą 19 mld zł.

Zadłużenie też

MF ma także inne zdanie na temat zadłużenia ZUS. Zakłada bowiem, że wyniesie ono 800 mln zł, a ZUS — blisko 1,7 mld zł. Ministerstwo liczy bowiem m.in. na kredyty pomostowe dla PKP, które zostały już uruchomione (300 mln zł) — pójdą w całości na spłatę zobowiązań wobec ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZUS ureguluje wszystkie zobowiązania wobec OFE...