ZUS zaczyna przeprowadzkę do internetu

MGA
opublikowano: 19-04-2012, 00:00

Ruszył pilotaż nowego portalu. Od czerwca ZUS chce obsługiwać klientów jak nowoczesny bank.

Przedsiębiorcy z Ostrołęki i Sosnowca mogą już testować Platformę Usług Elektronicznych (PUE), nowe dziecko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To portal internetowy, dzięki któremu każdy będzie mógł załatwić wszystkie sprawy w ZUS przez sieć, bez konieczności wypełniania papierowych dokumentów i odwiedzania oddziałów.

— Nowa platforma będzie dostępna dla wszystkich już w czerwcu. W pilotażu, który rozpoczęliśmy, chcemy sprawdzić jej funkcjonalność — mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.

Podkreśla, że dzięki portalowi kierowana przez niego instytucja ma upodobnić się w sferze obsługi klienta do nowoczesnego banku. Wczoraj zakład po raz pierwszy publicznie pokazał nowe dziecko. I na pierwszy rzut oka widać, że zastosowano pełno rozwiązań IT, które wyprzedzają resztę administracji publicznej o co najmniej jedną długość. Gości na portalu wita awatar, który jednocześnie jest cyfrowym doradcą. Jeśli nie jest w stanie pomóc, można skontaktować się z pracownikami ZUS za pośrednictwem np. czatu czy Skype’a.

To są jednak tylko funkcjonalne ozdobniki. Sercem portalu jest możliwość składania dokumentów, uiszczania składek oraz dostępu do informacji w trybie on-line.

Jak podkreśla Zbigniew Derdziuk, te rozwiązania wychodzą naprzeciw potrzebom m.in. ponad milionowej armii osób, będących na samozatrudnieniu, które dziś dość często muszą odwiedzać oddziały ZUS. Wisienką na torcie będzie możliwość automatycznego przechodzenia z portalu na konto bankowe.

Dzięki temu składki będzie można opłacić za pomocą kilku kliknięć. Na razie taką możliwość mają tylko klienci PKO BP (od stycznia obsługuje on ZUS). Jednak zakład liczy, że wkrótce umowy o współpracy podpiszę z kolejnymi bankami. Według prezesa Derdziuka, z portalu będą mogły korzystać także firmy, które obecnie muszą wykorzystywać program Płatnik. Limitem będzie zatrudnianie mniej niż 100 pracowników.

Większych przedsiębiorców ZUS nie chce jednak zostawić na lodzie. Będą oni mogli wystąpić o przyznanie im statutu VIP, co da im np. możliwość korzystania z usług dedykowanego opiekuna ze strony ZUS. Jak zapowiada prezes, uruchomienie nowego portalu nie spowoduje zmian w zatrudnieniu w ZUS (obecnie pracuje w nim ponad 47 tys. osób).

— W perspektywie trzech lat nie przewidujemy redukcji. Czeka nas natomiast reorganizacja. Zamiast terytorialnych oddziałów będziemy tworzyć centra usług, które będą zajmowały się obsługą wszystkich spraw zgłaszanych przez internet — mówi Zbigniew Derdziuk. PUE kosztowała 18 mln zł, z czego 75 proc. wyłożyła UE.

JUŻ PISALIŚMY

„PB” z 4.01.2011 r.

W II kw. uruchomimy nowy portal. Umożliwi on wszystkim klientom dostęp z każdego miejsca i o każdym czasie do swoich kont, składania wniosków, a nawet uiszczanie składek — zapowiadał prezes ZUS. Słowa dotrzymał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane