Czytasz dzięki

Zwalcz czerniaka skóry!

Sebastian Wach
opublikowano: 22-10-2020, 22:00

Czerniak skóry (MM) należy do najbardziej inwazyjnych nowotworów człowieka, a jego częstość stale wzrasta.

MM jest nowotworem bardzo niejednorodnym, co sprawia, że trudno go zwalczyć jednym lekiem. Ogólna koncepcja i cele projektu.

— Celem projektu była personalizacja immunoterapii za pomocą terapeutycznej genetycznej komórkowej szczepionki MM (AGI-101H; innowacja w terapii MM na skalę światową). Badania kliniczne zapoczątkowane ponad 20 lat temu wykazały, że istotna część chorych na zaawansowanego MM odpowiada na terapię i nadal żyje. Zidentyfikowano biomarkery pozwalające na selekcję chorych reagujących na leczenie — mówi prof. Andrzej Mackiewicz z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Ponadto stwierdzono, że komórki szczepionki po modyfikacji genetycznej zamieniły się w MM komórki macierzyste (CSC). CSC są odpowiedzialne za inicjację i progresję nowotworu. W związku z tym są celem terapii nowotworów, w tym immunoterapii.

— Skonstruowaliśmy następną generację szczepionek rakowych opartych na genetycznie zmodyfikowanych komórkach CSC i indukowanych pluripotencjalnych komórkach macierzystych (iPSC) skierowanych na raka nerki, stercza, pęcherza moczowego i inne. Rozszerzamy więc zakres immunoterapii. Ponadto, stosując powyższe technologie, skonstruowaliśmy szczepionki anty-SARS-Cov-2 oraz jesteśmy w trakcie rozwoju leczniczych szczepionek na endometriozę — dodaje naukowiec.

— Rozwijamy również terapie kojarzące szczepionki z innymi formami immunoterapii oraz inhibitorami hipoksji — kończy prof. Andrzej Mackiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Wach

Polecane