Związek Miast Polskich: spóźnienie z oświadczeniem ws. małżonka bez utraty mandatu

opublikowano: 22-01-2007, 19:55

Samorządowiec, który spóźnił się ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka, nie powinien tracić mandatu - tak uważają przedstawiciele Związku Miast Polskich (ZMP).

Samorządowiec, który spóźnił się ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka, nie powinien tracić mandatu - tak uważają przedstawiciele Związku Miast Polskich (ZMP).

Samorządowcy muszą złożyć oświadczenie dotyczącego działalności gospodarczej małżonka, jeżeli jest ona wykonywana na terenie gminy, w której osoba obowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona. Oświadczenia powinni złożyć również ci, których małżonkowie zawarli umowy cywilnoprawne z organami gminy, jej jednostkami organizacyjnymi lub gminnymi osobami prawnymi. Na złożenie tych dokumentów samorządowcy mają 30 dni od daty wyboru.

Związek Miast Polskich powołuje się opinię prawną prof. Michała Kuleszy, którą ekspert przygotował dla tej organizacji. Kulesza uważa, że nieterminowe złożenie oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka (zwłaszcza gdy widać, że nie chodziło o celowe zatajenie informacji) należy potraktować jako nieistotne naruszenie prawa i dlatego nie powinno skutkować utratą mandatu przez samorządowca.

Prezes zarządu ZMP i prezydent Poznania Ryszard Grobelny, w apelu przesłanym w poniedziałek PAP, zwrócił się do premiera o zastosowanie interpretacji zawartej w opinii prawnej prof. Kuleszy. Związek zwrócił się także do rad gmin, powiatów i województw, by pochopnie nie podejmowały uchwał o wygaśnięciu mandatów.

W swojej opinii prawnej Kulesza zaznacza, że jeśli samorządowiec wyjaśni przyczyny spóźnienia, to dopuszczalne jest, by rada nie podejmowała uchwały o wygaśnięciu mandatu.

Grobelny podkreślił, że przedstawiciele Związku uczestniczyli w 2005 r. w pracach sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Podczas tych prac - tłumaczył ľ wprowadzono, zapewne przez nieuwagę, zróżnicowanie terminów, w których oświadczenia mają być składane.

Na przedstawienie oświadczeń majątkowych samorządowcy mają 30 dni od daty ślubowania, a w przypadku pozostałych dokumentów majatkowych np. o działalności gospodarczej małżonka - 30 dni od dnia wyboru. Według Grobelnego, krótszy termin dla dodatkowego oświadczenia dotyczącego małżonka jest bezzasadny.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Związek Miast Polskich: spóźnienie z oświadczeniem ws. małżonka bez utraty mandatu