Związki apelują o zamknięcie sklepów w Święto Niepodległości

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-11-2005, 12:25

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu (SKPH) NSZZ "Solidarność" zaapelowała do wszystkich pracodawców w sektorze handlowym o zamknięcie sklepów w przypadające w przyszły piątek Święto Niepodległości. Pracodawcy mówią, że to indywidualna decyzja każdego sklepu.

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu (SKPH) NSZZ "Solidarność" zaapelowała do wszystkich pracodawców w sektorze handlowym o zamknięcie sklepów w przypadające w przyszły piątek Święto Niepodległości. Pracodawcy mówią, że to indywidualna decyzja każdego sklepu.

"To najważniejsze dla Polaków święto jest w naszym kraju dniem wolnym od pracy. Niestety, nie dla wszystkich. Dla tysięcy pracowników handlu będzie kolejnym zwykłym dniem roboczym" - głosi apel SKPH "S" przekazany w piątek PAP przez biuro prasowe związku.

Działacze "Solidarności" z branży handlowej podkreślili w swoim stanowisku, że praca sklepów w Święto Niepodległości oznacza dla ich pracowników "ograniczenie wolności i praw pracowniczych oraz obrazę narodowych wartości".

"11 listopada to święto narodowe i powinno się je uszanować, jednak jako konfederacja nie wydajemy naszym członkom żadnych zaleceń, co do sposobu prowadzenia biznesu" - powiedział PAP w piątek zastępca dyrektora generalnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Lech Pilawski. "Wierzymy jednak w ich rozsądek i uczucia patriotyczne związane z tym świętem" - dodał.

Pialwski wyraził nadzieję, że "pracodawcy uznają, iż jest to ważne święto i należy stworzyć okazję do świętowania jak najszerszej grupie obywateli, w tym pracownikom".

Zaznaczając, że "każdy z pracodawców podejmuje taką decyzję indywidualnie" dodał, iż wielu klientów chce robić zakupy także w święto narodowe.

Klienci, którzy w tym dniu będą chcieli zrobić zakupy, będą mogli wybrać się do supermarketów i centrów handlowych, które 11 listopada - jak poinformowano w centralach tych sieci - będą czynne tak, jak w niedzielę. Natomiast większość małych sklepów tego dnia będzie zamknięta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane