Związki chcą wyznaczenia terminu spotkania ws. emerytur mundurowych

Grzegorz Dyjak (PAP)
16-11-2010, 15:28

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych oczekuje na formalne wyznaczenie miejsca i terminu spotkania ws. reformy systemu emerytalnego. Jeśli związkowcy przyjmą zaproszenie, spotkanie może się odbyć w najbliższych dniach - powiedział premier Donald Tusk.

Oświadczenie Federacji jest odpowiedzią na wcześniejszą deklarację premiera, który zapowiedział, że w tym tygodniu może rozmawiać ze związkami zawodowymi na temat zmian w emeryturach służb mundurowych. Tusk zapewnił wówczas, że ci, którzy już są w służbie, nie stracą przywilejów emerytalnych.

Inicjatywa strony związkowej jest reakcją na pojawiające się głosy o włączeniu "mundurówki" do powszechnego systemu emerytalnego według, którego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a meżczyźni 65 lat. Pracownicy służb mundurowych natomiast mogą odchodzić na emeryturę po 15 latach pracy.

"Pomimo wielu mylnych informacji, rozmowy w zespole rządowo-związkowym prowadzone (...) w pierwszej połowie 2009 roku doprowadziły do wypracowania propozycji zmian systemu emerytalnego służb mundurowych. Z niezrozumiałych powodów rozmowy te zostały przerwane w sierpniu 2009 roku przez MSWiA i do chwili obecnej nie zostały podjęte mimo wielokrotnych inicjatyw ze strony związków zawodowych" - napisano w oświadczeniu Federacji opublikowanym we wtorek.

Premier, pytany o to oświadczenie na konferencji prasowej, poinformował, że do rozmów mogłoby dojść jeszcze w listopadzie, "jeśli związkowcy znajdą czas". "Jestem do dyspozycji choćby jeszcze w tym tygodniu. Przygotują ministrowie to spotkanie w ciągu najbliższych kilku dni, jeśli związkowcy przyjmą zaproszenie" - powiedział Tusk.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda już wcześniej mówił, że warunkiem prowadzenia dalszego dialogu jest utrzymanie zasady praw nabytych i niedziałania prawa wstecz. Według niego przyjęcie tego warunku pozwoli na rozpoczęcie dyskusji o zmianie systemu emerytalnego, który objąłby wyłącznie tych funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie nowych przepisów.

W 2008 roku. w MSWiA rozpoczęto prace przygotowujące projekt reformy emerytur mundurowych. Wówczas nie doszło do porozumienia między stroną rządową a związkami zawodowymi co do wydłużenie wieku emerytalnego.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, ponieważ często np. policjanci, przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, ale również tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

Emerytury i renty mundurowe - według najnowszych szacunków Pracodawców RP - pobiera obecnie prawie 180 tys. Polaków, co kosztuje budżet państwa ok. 5 mld zł rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Dyjak (PAP)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Związki chcą wyznaczenia terminu spotkania ws. emerytur mundurowych