Związki i zarząd rozhuśtały kurs

Marcin Goralewski
opublikowano: 04-02-2004, 00:00

Spółce zaszkodziły wypowiedzi zarządu zachęcające Skarb Państwa do sprzedaży akcji.

Po 6,4-proc. poniedziałkowym wzroście wywołanym prognozą znacznego zysku netto w 2004 r. (aż 652 mln zł) akcje KGHM nurkowały wczoraj o 4,1 proc. — do 30,10 zł. Korektę sprowokował sam zarząd Polskiej Miedzi, wzywając ministra skarbu do sprzedaży należącego do państwa 44-proc. pakietu KGHM.

— To dobry moment na sprzedaż akcji przez Skarb Państwa, bo przecież cena na giełdzie jest dobra — mówił Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM.

Giełdowi inwestorzy nie lubią tak znacznej podaży akcji, nic dziwnego, że wartość rynkowa spółki spadła aż o 260 mln zł.

— To jest pierwsza deklaracja tego typu, ewidentnie sondażowa. Nie mam wątpliwości, że z uwagi na szczyty cen miedzi jest to bardzo dobry moment, by wreszcie coś zrobić z tym pakietem — mówi Flawiusz Pawluk, analityk w CA IB Securities.

Co na to MSP? Tradycyjnie nic. Osłabieniu kursu KGHM przysłużyły się też wypowiedzi Ryszarda Zbrzyznego, posła SLD i zarazem szefa największego w spółce związku zawodowego. Oznajmił on, że powinno dojść do zmian w zarządzie lub radzie.

— Między radą nadzorczą a zarządem spółki panuje stan cichej wojny — podkreślił poseł.

Przykładem tego konfliktu —zdaniem związkowca — jest nieprzyjęcie planu techniczno-ekonomicznego do pięcioletniej strategii spółki. Dlatego chce on interwencji ministra skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związki i zarząd rozhuśtały kurs