Związki KGHM myślą o proteście

GRA
opublikowano: 29-04-2009, 00:00

Związkowcy rozważą dziś powołanie komitetu protestacyjnego. 5 maja wybiorą się na rozmowy z zarządem w sprawie wynagrodzeń.

Związkowcy rozważą dziś powołanie komitetu protestacyjnego. 5 maja wybiorą się na rozmowy z zarządem w sprawie wynagrodzeń.

Związki zawodowe KGHM twardo trzymają się ogłoszonego wcześniej harmonogramu. Dziś spotkają się po to, by przedyskutować dalsze kroki w negocjacjach z zarządem dotyczących podwyżki wynagrodzeń. Wczoraj minął bowiem termin, do którego związki dały zarządowi czas na ustosunkowanie się do ich propozycji płacowych. Między władzami KGHM a pracownikami nie ma bowiem w tej kwestii zgody. Zarząd oferuje po 2 tys. zł jednorazowej premii, tymczasem związki żądają po 5 tys. zł.

— Zarząd zaprosił związki na spotkanie w tej sprawie, proponując datę 5 maja — mówi Monika Kowalska, rzeczniczka prasowa KGHM.

Co zrobią związki? Wcześniej zapowiadały, że jeśli do dziś nie otrzymają odpowiedzi, to powołają międzyzakładowy komitet strajkowy.

— Na spotkaniu z pozostałymi związkami zarekomenduję powołanie takiego komitetu, a jednocześnie przyjęcie zaproszenia zarządu. Decyzję podejmiemy jednak wspólnie — zapowiada Józef Czyczerski, przewodniczący miedziowej Solidarności.

W podobnym tonie wypowiada się Ryszard Kurek, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

— Uważam, że powinniśmy podjąć zdecydowane działania i realizować założony wcześniej scenariusz. Prawdopodobnie powołamy komitet protestacyjny — zapowiada Ryszard Kurek.

Ewentualna zgoda zarządu na podwyżki będzie dla KGHM kosztowna. Przy zatrudnieniu na poziomie ponad 18 tys. osób premia wysokości 5 tys. zł to łączny koszt 92 mln zł. Z kolei 2 tys. zł premii oznacza wydatek rzędu 37 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy