Związki naciskają na resort skarbu

Anna Bytniewska
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Chociaż resort skarbu stara się tonować nastroje, związki PGNiG nie zamierzają odpuścić kwestii akcji pracowniczych. Na maj szykują protest.

29 marca odbyło się posiedzenie Związkowej Komisji Koordynacyjnej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Związkowcy liczyli, że spotkają się z Wojciechem Jasińskim, ministrem skarbu, który przedstawi im plany resortu dotyczące przejęcia przez państwo pełnej kontroli nad majątkiem przesyłowym gazowego monopolisty wartym 4,5 mld zł. Przede wszystkim jednak chcieli usłyszeć, kiedy otrzymają 12,7 proc. należnych im akcji pracowniczych, do których uprawnionych jest 61 165 obecnych i byłych pracowników. Nadzieje okazały się płonne.

Analizy, analizy...

Związkowcy dowiedzieli się jedynie od zarządu PGNiG, że — na wniosek resortu skarbu — zlecił jednej z kancelarii prawnych sporządzenie opinii o zagrożeniach wiążących się z udostępnieniem pracownikom akcji. Jakich zagrożeniach? Oficjalnie nie wiadomo.

— Dopiero na dzień przed posiedzeniem Związkowej Komisji Koordynacyjnej otrzymaliśmy odpowiedź od Pawła Szałamachy, wiceministra skarbu. Były w niej tylko ogólniki. Świadczy to o braku pomysłu ministerstwa na dalszą prywatyzację spółki — mówi Bolesław Potyrała, przewodniczący Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Paweł Szałamacha napisał, że resort pracuje nad programem restrukturyzacji PGNiG, by umożliwić pracownikom nabycie akcji zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw. Minister zaznaczył, że konieczna będzie zmiana rządowego programu restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG z 5.10.2004 r. Podkreślił, że PGNiG jest spółką publiczną, co wymaga zachowania odpowiednich procedur i podejmowania takich działań, które nie podważą zaufania akcjonariuszy do spółki.

W tym właśnie programie poprzedni rząd zagwarantował pracownikom przyznanie akcji. Miało się to stać 21 marca 2006 r.

Fakty dokonane

Wyniki prac resortu skarbu mają być przedstawione związkom po zaakceptowaniu ich przez rząd.

— Jaki to ma sens? Lepszym rozwiązaniem jest konsultowanie z nami tych wersji na każdym etapie prac — mówi Bolesław Potyrała.

Zdaniem związkowców, przejęcie majątku przesyłowego PGNiG przez Gaz System powinno być dokonane tak, by nie uszczuplić wartości akcji pracowniczych.

— Oczekujemy więc, że do 20 kwietnia — po otrzymaniu opinii od kancelarii prawnej — ministerstwo przedstawi stanowisko i harmonogram naszych kontaktów. W przeciwnym razie przeprowadzimy akcję protestacyjną w Warszawie, prawdopodobnie 10 maja — zapowiada Bolesław Potyrała.

Związki zapowiadają, że 5 kwietnia znów skierują pismo do ministra Jasińskiego oraz do prezydenta, premiera oraz ogólnopolskich central związkowych, by wsparli ich starania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu