Związki oskarżają amerykański koncern naftowy o unikanie płacenia podatków

opublikowano: 09-10-2018, 14:32

Międzynarodowe i holenderskie związki zawodowe złożyły skargę w OECD przeciwko Chevronowi. Zarzucają amerykańskiemu koncernowi naftowemu, że uniknął płacenia podatków na kwotę wielu miliardów euro, pisze Reuters.

Federacja holenderskich związków zawodowych, Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu i Międzynarodowa Federacja Pracowników Sektora Usług Publicznych złożyły skargę w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Hadze. Zarzucają Chevronowi, że wykorzystuje spółki-adresy w Holandii do unikania płacenia miliardów euro podatków. Zwracają uwagę, że w ten sposób amerykański koncern nie płaci pieniędzy do budżetu i przez to nie finansuje należnych świadczeń dla pracowników na zdrowie i edukację, a także nie uczestniczy w wydatkach na infrastrukturę publiczną i bezpieczeństwo.

Reuters przypomina, że w 2015 roku Komisja Europejska nakazała Holandii wystąpić o zwrot 30 mln EUR należnego podatku od amerykańskiej sieci kawiarni Starbucks.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu