Związki PHS: porozumienie z LNM niemożliwe, LNM: możliwe

17-10-2003, 15:36

PAP: Związki zawodowe koncernu Polskie Huty Stali (PHS) uznały za niemożliwe porozumienie się z koncernem LNM Holdings w sprawie pakietu socjalnego w upływającym w piątek terminie. Przedstawiciele inwestora nadal widzą taką szansę i odrzucają związkowe oskarżenia o złą wolę i brak elastyczności.

W piątek związkowcy opublikowali oświadczenie, w którym winą za brak porozumienia obarczyli inwestora. Napisali m.in., że "stanowiska wnoszone przez przedstawicieli LNM Holdings miały charakter wyłącznie restrykcyjny", a styl prowadzenia rozmów przez inwestora nazwali "restrykcyjno-zachowawczym". Oskarżyli LNM o "wyrachowaną i celową grę".

"W poczuciu odpowiedzialności za losy PHS i pracujących w nich pracowników, oświadczam, że w zaistniałej sytuacji (...) nie widzimy możliwości, by w wyznaczonym przez ministra Skarbu Państwa terminie tj. do piątku 17 października mogło dojść z LNM Holdings NV do uzgodnień w sprawie pakietu socjalnego dla pracowników PHS" - napisał w oświadczeniu rzecznik strony

społecznej Władysław Molęcki.

Rzecznik strony LNM Antoni Styrczula nie chciał polemizować ze szczegółami związkowego stanowiska. Zapewnił natomiast o dobrej woli i wiarygodności inwestora oraz o tym, że wciąż są szanse na zawarcie porozumienia w terminie.

"LNM nie będzie komentował tego oświadczenia. Jako wiarygodny i odpowiedzialny inwestor usiedliśmy z dobrą wolą trzy tygodnie temu do rozmów na temat pakietu socjalnego. Chcemy je zakończyć w terminie podpianiem tego dokumentu na warunkach, które byłyby do zaakceptowania przez obie strony, przy uwzględnieniu wszystkich warunków dalszego rozwoju PHS - ekonomicznych, finansowych i społecznych" - powiedział PAP Styrczula.

Dodał, że w stosunku do swoich poprzednich propozycji, w wielu kwestiach LNM zrobił krok naprzód w kierunku oczekiwań strony społecznej.

"Oczywiście, zawsze jest różnica w interpretacji, czy jest to krok wystarczający czy też nie. Każda strona ma prawo po swojemu interpretować te kroki. Natomiast z naszego punktu widzenia, biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania, są to na pewno istotne ustępstwa w kierunku strony społecznej" - ocenił.

Podobnie o swoich propozycjach mówią związkowcy. W oświadczeniu Molęcki napisał, że w czwartek strona społeczna przekazała LNM "kompletną propozycję nowej wersji pakietu socjalnego. zawierającą kolejne i daleko idące jednostronne ustępstwa".

Według wcześniejszych informacji, spór dotyczy m.in. tzw. bonusu prywatyzacyjnego (związki chciały jednorazowej wypłaty określonej kwoty - nieoficjalnie: 75 tys. zł - ponieważ do 2010 r. w PHS ma nie być znaczących podwyżek płac, chyba że znowelizowana będzie stosowna ustawa), okresu gwarancji zatrudnienia (dysproporcja między 4,5 i 7 lat) i losów należących do PHS spółek. Związki chcą też rozmawiać z inwestorem na temat programu emerytalnego i prawa wyboru przez załogę członka rady i zarządu.

"Uznajemy postawę przedstawicieli LNM za szczególnie wyrafinowaną, co potwierdza nasze od dawna wysuwane obawy i przypuszczenia (...), że wybrany do prywatyzacji przez resort skarbu LNM Holdings NV nie jest wiarygodnym inwestorem dla PHS" - napisali związkowcy. Ich zdaniem, "oddanie w tak niepewne ręce 70 proc. strategicznego dla Polski sektora stalowego może mieć katastrofalne konsekwencje dla gospodarki państwa".

Związkowcy, powołując się na doniesienia mediów na temat możliwości ewentualnego podpisania przez MSP umowy prywatyzacyjnej z LNM nawet bez pakietu socjalnego, oceniają, że takie rozwiązanie satysfakcjonuje inwestora, ponieważ nie poniósłby on wówczas kosztów związanych z pakietem socjalnym.

Resort Skarbu Państwa parafował umowę prywatyzacyjną PHS z koncernem LNM Holding pod koniec sierpnia. Krótko potem rozpoczęły się negocjacje pakietu socjalnego, których termin już kilkakrotnie przedłużano. Kolejny termin mija w piątek o północy. Po południu, mimo ostrego stanowiska związków, rozmowy trwały. W czwartek i piątek ze stronami po raz kolejny rozmawiał

wiceminister Skarbu Kazimierz Jaszczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związki PHS: porozumienie z LNM niemożliwe, LNM: możliwe